Szentek, íriszek és pávák

2020. 11. 07., 08:25:00 — 2020. 11. 07., 08:25:00
népművészet
Budapest, Ráth György villa
Az Iparművészeti Múzeum szervezésében "Szentek, íriszek és pávák" címmel létrejött programon lehetőség nyílt a szecesszió művészetének tanulmányozására, kitűnő példákat láthattak a részvevők a magyar népművészet motívumainak alkalmazására.

Szerencsésnek mondhatja magát az a múzeumlátogató, aki még részt vehetett –a járványhelyzet miatti szigorítások előtt három nappal - egy gyönyörű napsütéses szombat délelőttön a Ráth György-villa Múzeum szervezésében sorra került városi sétán. Mivel ösztöndíjas programom részét képezi a magyar szecessziós művészet tanulmányozása, így jómagam is ezen szerencsések közé tartozom. A „Szentek, íriszek és pávák” címmel meghirdetett sétát Dávid Brigitta művészettörténész vezette. A program a Ráth György-villában található szecessziós kiállítás megtekintésével kezdődött. Fémműves lévén elsőként az Iparművészeti Múzeum egykori első főigazgatóját, Ráth Györgyöt megidéző mellszobor, annak is az ötvösművekkel ékesített öltözéke ragadta meg a figyelmemet. A kiállításon az eredeti öltözékkiegészítőket, mentegombokat, díszláncot is közelebbről szemügyre vehettem.

A múzeum az utolsó egyetemes stílus, a szecesszió művészetét nemzetközi kontextusba helyezve mutatja be. Az épület már fénykorában is Ráth György több ezer darabos műgyűjteményének bemutatóhelyéül szolgált. A tárgyegyüttes a gyűjtő halála után az Iparművészeti Múzeum tulajdonába került.
Sokat köszönhetünk a Ráth Györgynek, mert felismerte korának művészeti értékeit és a klasszikus szabályokkal szemben fellépő, a dekorativitást és a szimbolikus kifejezésmódot preferáló művészek alkotásainak gazdag tárházát hozta létre.

A program következő eleme a Fasori evangélikus templom megtekintése volt. Megcsodálhattuk az épület legnagyobb ablakát, a kapu fölötti 5m átmérőjű rózsaablakot a szecesszió kimagasló magyar üvegművészének, Róth Miksának nemrégiben újjászületett alkotását. Ezt követően a Városligeti Fasor szecessziós stílusban épült villaépületeit vettük sorra, majd betértünk a Benczúr utca 47. szám alatt található Komor Marcell és Jakab Dezső tervezte egykori Liget szanatórium épületébe, ahol egyedülálló szépségű, a népi díszítőművészetből ihletet merítő Zsolnay kerámia ad meghitt hangulatot a lépcsőházi enteriőrnek. A séta utolsó állomása a Benczúr Ház Kulturális Központ volt, ahol Róth Miksa íriszekkel díszített ablakát csodálhattuk meg.

Ez a tartalmas múzeumi program kiváló lehetőséget adott arra, hogy betekintést nyerjünk szecesszió mestereinek sokszínű munkásságába, szemügyre venni, hogy a keleti művészet mellett a népművészet is kimeríthetetlen, meghatározó forrás volt számunkra.

  • Színészmesterség - színész a színpadon - - - Beszédtechnika & Színpadi mozgás & Ének & Színészmesterség - - - Michael Chekhov Acting Technique®

    2024. 02. 17., 09:00:00 — 2024. 03. 03., 21:30:00
    színházművészet
    Az intenzív kurzus elvégzése során egy-egy monológon keresztül teremtheti meg mindenki karaktere egyedi atmoszféráját. A folyamat a képzelet és a mozgás tudatos alkalmazására épül, amely az élet bármely más területén is alkalmazható eszközzé válik (nem csak színpadi körülmények között).
  • Danubia 30

    2023. 12. 30., 19:30:00 — 2023. 12. 30., 22:30:00
    zeneművészet
    Harminc évnyi zenei utazás, ünnep, összefoglalás és egyben programismertetés a következő harminc évre - ez a Danubia Zenekar születésnapi koncertje.
  • Kripta - monológszínház műhelybemutató

    2023. 12. 19., 19:30:00 — 2023. 12. 19., 20:15:00
    színházművészet
    Mi lenne, ha csak 3 percre is, de visszatérhetnénk, hogy elmondjunk mindent, ami fontos volt - a halálunk előtt?! - Edgar Lee Masters: A Spoon River-i holtak c. műve alapján
  • A fény és gesztusa - Tárgy- és fényanimáció & Mihail Chekhov Acting Technique®

    2023. 12. 16., 10:00:00 — 2023. 12. 17., 19:30:00
    színházművészet
    A résztvevők a fény képzőművészeti és előadó művészeti vetületeivel ismerkedhetnek meg a tárgyalkotás és tárgyanimáció folyamatában a Mihail Csehov technika segítségével kutatva és felfedezve annak atmoszféra és karakter teremtő/formáló erejét, lehetőségeit.
  • A diótörő

    2023. 12. 15., 16:00:00 — 2023. 12. 15., 19:00:00
    zeneművészet
    Csajkovszkij: A diótörő – teljes balettzene Cserna-Szabó András Diótörő-parafrázisával