150 éve született Flesch Károly A korszakos jelentőségű hegedűpedagógus módszertani munkái (előadás)
Flesch Károly módszertani munkáiról tartottam előadást a 3. Zenepedagógiai konferencián Debrecenben. A konferencia címe: Kutatások a zene és a zenepedagógia világában
Debrecenben a 3. zenepedagógiai konferencián a 39 előadó egyikeként tarthattam előadást az MMA MMKI Művészeti Ösztöndíjprogram által támogatott kutatási témámról.
Az előadásom absztraktjából egy részlet:
Kutatásom témája Flesch Károly (1873—1944) hegedűművész és -tanár pedagógiai örökségének tanulmányozása és magyarra fordítása. Az MMA MMKI Művészeti Ösztöndíjprogramjának támogatásával az elmúlt három évben lefordítottam egyik fő művét, a Die Kunst des Violinspiels (A hegedűjáték művészete) című könyvet. Fiziológiai alapokon nyugvó hegedűmódszertanával — melynek alapelve a legkisebb erőráfordítás és legmagasabb hatékonyság — Flesch Károly a modern hegedűtanítás egyik úttörője volt. Skálarendszere (Skalensystem) a mai hegedűtanítás fontos alappillére, tudatos analízisre épülő időtakarékos gyakorlási módszere pedig a mai napig hivatkozási és viszonyítási alap a hegedűoktatásban szerte a világon. Flesch olyan új fogalmakat alkotott (Urbewegungen, Fingerstrich, Kontaktstelle, angewandte Technik stb.), amelyeket későbbi híres módszertani írások sorra átvettek. A tudatosság nála egyetlen célt szolgál: a minden fizikai gáttól mentes, kifejezőerővel megtöltött, legmagasabb szintű művészi megfogalmazást, amelyben a zeneszerzői szándék és az erős előadói egyéniség ideális összhangra talál. Előadásom során a módszertani írásait, valamint etűdgyűjteményét mutatom be.
Célom kettős: gyakorló muzsikusként egyrészt be szeretném bizonyítani, hogy a Flesch-módszer technikai, szellemi és művészi szempontból még mindig időszerű, segítve ezzel a mai művészek, tanárok és diákok munkáját. Másrészt az írások által közelebb kerülünk Flesch Károly korához, ízlésvilágához, híres kortársaihoz, és méltóképpen ápolhatjuk e nagy formátumú művész,és korszakos jelentőségű tanár emlékét.