Esemény

2023-02-08 18:00:00

Nádor Galéria 1051 Budapest, József nádor tér 8.

A MODELL

A Nádor Galéria bemutatóterem és műterem, amely galéria-klubként is működik. A belvárosban élő, vagy alkotó hivatásos művészeknek - a Belvárosi Művészek Társaságának - különösen fontos, hogy tematikus kiállítások keretén belül meghívott művészkollégák műveit is bemutassák.

A MODELL

Sokféle értelmezése lehet a modell kifejezésnek, de mindenképpen a vizuális művészetekkel áll szoros kapcsolatban. Bármilyen tárgyi művészi alkotásnak kell, hogy legyen előképe, vázlata, mintadarabja, mely alapján elkészül a végső műremek.

A formatervezett tárgyak, gépek, eszközök prototipusai vagy az épületek kicsinyített másai fontos látványtervek, szükséges elődei a majdan elkészülő kész műtárgyaknak. Több mint tervek ezek a mesterművek, akár a cipőtervező, vagy a belsőépítész alkotja meg őket, akár kézi vagy számítógépes tervezés lehetőségével. Elvontan a mintakép a modell lehet egy eszme, minden ami tetszik, vagy felnézünk reá. Még a matematikában is használjuk a képletre a modell szót. Az alkalmazott művészetben, az ötvösöknél, a kerámikusoknál, formatervezőknél üvegesek-nél, szobrászoknál az öntőminta, az öntőmodell nélkülözhetetlen. Ma már a homoköntés helyett is használható a 3D megoldás, de az eredeti mégis a hagyományos technika. Természetesen először a képzőművészetben használt modell szó jut eszünkbe. Élő vagy élettelen tárgyakra gondolunk. Az aktmodell, csontváz az anatómiai tanulmányolnál igen fontos, akár a megtanulás szempontjából is. Ma már általában nem használunk élő modellt, inkább fotó, film, újság alapján, vagy fejből alkotunk. A túl sok imformáció szinte már zavaró tényező. A témaválasztásnál használunk valamilyen kiindulópontot, mely magától el kezd alakulni, formálódni. A ruhatervezőknél azonban fontos a modellezés, próbababa ill. az élő modell, aki mozgásban mutatja be a ruhaköltemény első vagy egyedi példányát.

Már fiatal korban fontos, izgalmas hobbi a modellezés, amikor különböző közlekedési eszközök kicsinyített mását papírból, műanyagból, fémből összerakják. Ők még önálló alkotásra nem igen képesek. Ezért lényeges, hogy az ipar és képzőművészek (alkotóművészek) létrehozzanak terveik, modelljeik alapján a rájuk jellemző, csak általuk megálmodott, megoldott műveket. Ezek az atributumok csak rájuk jellemzőek, tulajdonságaik szinte nélkülözhetetlenek saját művészetükben. Felismerhetően azonosító jelekként működnek a kiforrott művészeknél.

Kovács Péter Balázs

Munkácsy-díjas képzőművész