A színek geometriája - Előadás és workshop az MCC SZOMBATHELYI KÉPZÉSI KÖZPONTJÁBAN
A színek geometriája címmel előadással egybekötött workshop-ot tartottam Szombathelyen, a Mathias Corvinus Collegium középiskolás diákjai számára.
„A tapasztalat tovahaladó szintézisében a primér és a szekundér jegyek egyaránt különböző tökéletességűek. Ennek megfelel a priméreket illetően a mérés, és a mérés segítségével történő megközelítés tökéletességének fokozatossága és az abból kiinduló, illetve vele kapcsolatosan végbemenő geometriai és hasonló fogalmak segítségével történő kvantifikálás. Ez vezet a természet egzakt matematikájának és gondolati meghatározottságának limes-idealizálásához.” Edmund Husserl
A színek geometriája címmel előadással egybekötött workshop-ot tartottam Szombathelyen, a Mathias Corvinus Collegium középiskolás diákjai számára. Az előadás alapgondolata két kérdés köré szerveződött: hogyan lehetséges a színek sokaságában rendszert teremteni, illetve miként jeleníthetjük meg és tehetjük elemezhetővé a színek nyomán támadt szubjektív érzéseinket, élményeinket? A választ a matematika és a geometria adja meg számunkra, hiszen színkörök és különböző geometriai testek formájában megjelenített színrendszerek segítségével rengeteg színinformációt tudunk rögzíteni. A színtan alapvetéseivel megismerkedve a diákok színasszociácós feladatokat végeztek, majd színpreferencia skálát állítottak össze. A megismert törvényszerűségek alapján mindenki készített egy színezett kaleidociklust, melyen a színek ciklikusan ismétlődnek. Ez a színezett, kétdimenziós rácsháló alapján összeállított háromdimenzós gyűrű jelentette a diákok által összeállított színgyűjtemény geometriai, térbeli rendbe szervezését.