iparművészet és tervezőművészet

Hír

2020-12-09 23:45:00

Budapest

Albumborító illusztráció

Felkérés egy lemezborító illusztráció elkészítésére

Kapcsolódó személyek:

Az elmúlt időszak egyik szakmai szempontból izgalmas projektje egy zenei albumborító illusztrációjának kialakítása volt. Pozsár Máté felkérésére borítót terveztem a Fekete gólya c. zenei anyag digitális és fizikai megjelenéséhez. A grafika kapcsán konkrét kérés volt, hogy a címszereplő gólya is szerepeljen a borítón, ami a dilemmát jelentett: hogyan lehet jól megoldani egy olyan helyzetet, ahol a vizuális tartalom teljesen egyezik a szöveg jelentésével. A madár elegáns, realisztikus ábrázolása túl direkt megoldás volt, ezért egy részleteiben meghökkentő, szabadon kanyargó formákból felépülő ábrázolást választottam. Úgy íteltem meg, hogy ezáltal jó kontraszt alakul ki a szimbólum jelentése, szabadsággal, repüléssel, tűnékenységgel való asszociációja és a zárt négyzetes formátum között. A grafika létrehozása inspirációul szolgált az ösztöndíjas projektem éppen aktuális munkafolyamatához is, mert ebben az időszakban az mintázatokhoz és motívumokhoz kapcsolódó illusztrációs stílusok kialakításán dolgoztam. A madár motívumot egyébként is körbe akartam járni az ösztöndíjas projektem kapcsán.

Az albumról és a zenéről:

Pozsár Máté főként Grencsó István, Mezei Szilárd és Baló István zenekarának tagjaként, valamint az  A.M.P. Trió zongoristájaként szerepel a magyarországi kreatív free jazz és szabadzenei színtéren. A zeneelmélet rajongójaként és tanáraként régóta töprengett egy konceptuális kompozíciós módszeren, mely a modális és polimodális összhangzattanban rejlő harmóniákon és hangszíneken nyugszik. Izgalmas hangszerösszeállítású, dob nélküli sextetjében lassan építkező, áttetsző, kötöttségekben és improvizációban egyaránt gazdag kamarazenei elképzelését szólaltatja meg. Fekete gólya című lemezén olyan improvizációs folyamatmodellekkel dolgozik, ahol a függetlenül együtt élő, mégis organikus egységet alkotó zenei szövetek párhuzamos hangzása szólal meg. Ezt a hangzást olykor szigorú zeneelméleti szabályrendet követő, geometrikus alakzatok tagolják. Érdekesség, hogy első koncertfelvételén a szintén MMA ösztöndíjas Ittzés Gergely, a zenekar fuvolistájaként működik közre.

“A csongrádi vidéken eltöltött kerékpározások alkalmával a zenei koncepcióm analogonját fedeztem fel abban, ahogy az ártéri élőlények különböző hangokat - szólamokat játszva, egymásra nem figyelve, egységet alkotó zenei szövetet hallatnak. Ezt az élményt tetőzte egy találkozás a fekete gólyák egyik családjával. Pár nappal a lemezen lévő darabok, és a lemez címének meghatározása után elgondolkodtam az intuíció alaptermészetén. A lemez hallgatója a címből és a borítóból azt gondolhatja, hogy zeném a természetben megtapasztalt élményekből táplálkozik. Zenei elképzeléseim a zenével, a hangokkal való viszonyomból erednek. Ennek, az abszolút zenei elképzelésnek a megtapasztalása olyan érzelmeket váltott ki belőlem, melyekhez hasonlót éreztem később, egy más jellegű élmény megtapasztalásakor, jelen esetben a természetjárás során. Ha ez a későbbi élmény egy nagyvárosi környezetben ért volna, lemezem címe is teljesen más lenne. Arra jutottam, hogy a zeném a saját gondolkodásom projekciója a zenei hangzásokba. Ezt a saját gondolkodást azonban többnyire bármire rá tudom vetíteni.” /Pozsár Máté/
“Fokozottan védett madárfaj, természetvédelmi eszmei értéke: 500.000 Ft. Hazánkban csak néhány 100 pár fészkel. Főleg az idős, háborítatlan, hullámtéri fűz-nyár vagy keményfás ligeterdőkkel körülvett vizes élőhelyeket kedveli, mivel az idős erdők termetes fái költőhelyet, a sekélyvizű, nyárra fokozatosan kiszáradó holtágak, kubikgödrök táplálkozóhelyet jelentenek számukra. 2-3 pár a Csongrád Nagyréti Természetvédelmi Területen, a Tisza és a Körös hullámtéri erdeiben is fészkel. Ősszel a Lengyelországból délre vonuló fekete gólyák csoportosan szállnak le táplálkozni a Csongrád Nagyréti Természetvédelmi Terület vizes élőhelyein, amely a Környezet-és Természetvédők Csongrád Városi Egyesülete kezdeményezésére - Csongrád Város Önkormányzata képviselő-testületének rendeletével – helyileg védett, de része a NATURA 2000 hálózatnak is különleges természetmegőrzési és különleges madárvédelmi területként.” /Deák József/

A lemezt jövő év elején publikálják digitális és fizikai formában, ezért a lemez anyaga még nem elérhető. Korábbi koncertjeiből a lenti linkeken zenei részletek hallhatók.

https://www.youtube.com/watch?v=bRkLCGQ34Ac&t=1940s
https://www.youtube.com/watch?v=ONz-6micqu0

Kapcsolódó fájlok