Átadták a felújított Budapest Temetőt
2024. június 1-én avatták fel az egykori magyar borásztelepülés, Budapest temetőjét.
2024. június 1-én avatták fel a Georgia állambeli Tallapoosa-ban a Georgiai Magyarok Közössége Egyházának szervezésében, 2022-2024. között felújított, egykori magyar borásztelepülés sírkertjét, a Budapest Temetőt.
Az 1867-es kiegyezést követően kivándorlás indult meg az országból, amely az 1880-as, 1890-es években vált tömeges méretűvé, illetve a századforduló utáni években, 1906-1907-ben érte el csúcspontját. Elsősorban a nehéz megélhetés, a nyomor miatt a peremvidékekről, főleg észak-keletről (Sáros, Borsod, Ung, Zemplén, Hajdú, Szabolcs megyékből) vándoroltak ki tömegek, döntően az Amerikai Egyesült Államokba. A gazdasági indokok – mezőgazdasági munka hiánya, hazai városok és az ipar felszívó hatásának korlátozottsága, árvíz, sertés- és filoxéra-vész miatti szűk esztendők – mellett, társadalmi okai is voltak a kivándorlásnak. A nyomoron és a nehéz megélhetésen kívül, menekültek az elnyomás, a megalázó bánásmód, a halmozódó szociális feszültségek, a népességnövekedés, a belső mobilitás szűk lehetőségei miatt és elől, valamint az emberibb életmód utáni vágytól vezérelve.
Összességében az Osztrák Magyar Monarchia területéről 1867-től 1914-ig, illetve Trianonig, főleg az USA-ba, a kivándorlók száma 1,5-1,8 millió fő közé tehető.
A magyarok döntően az észak-keleti parton, az acél-, és vasút-ipari, valamint a bányavárosokban telepedtek le. Ennek magyarázata az, hogy többnyire bányákban, vaskohókban, acél-, textil-, porcelán-, téglagyárakban kaptak állást. A XIX.-XX. század fordulójára magyar kolóniák jöttek létre. A magyarok szülőföldjük helyeiről nevezték el telepeiket.
Georgia államban az 1880-as években Ralp L. Spencer amerikai üzletember hívására cca. 200 magyar család telepedett le Pennsylvania-ból, hogy szőlészettel és borászattal foglalkozzon. Kolóniáikat Budapestnek, Tokajnak és Nyitrának nevezték el. A virágzásnak az 1908-ban életbe lépett szesztilalom vetett véget. A borászatok tönkre mentek, a családok elköltöztek, hogy új munka után nézzenek.
2022-ben a Georgiai Magyarok Közössége Egyházának tulajdonába került Budapest temető területe. Ezután kezdődött meg a sírkövek restaurálása, valamint egyes sírhelyek újbóli kimérése a Georgia Egyetemen dolgozó magyar régész, Gyucha Attila segítségével a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárság - Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., vállalkozások és magánemberek támogatásával.
A felújított temetőt 2024. június 1-én avatták fel. Az ünnepségen részt vett Szilágyi Péter helyettes államtitkár úr, aki ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy a temetők nem csupán az út végét jelölik, egy egyházi szervezetnél pedig ezt kiegészíti a feltámadásba vetett hit reménysége is, és összeköti a múltat a jövővel.
Forrás: Facebook