Hír

2022-02-24 23:21:00

Az erdélyi táncházmozgalom kezdetei

45 éves az erdélyi táncházmozgalom

5 évvel az első budapesti táncház után, 1977 február második felében, egy csütörtöki napon Könczei Ádám (1928-1983) irodalomtörténész és néprajzkutató táncházba hívta a Kolozsváron szolgálatot teljesítő, széki származású cselédlányokat legénybarátaikkal együtt a kolozsvári Bábszínház próbatermébe.
A széki fiatalokat itt lelkes muzsikusokból verbuválódott zenekar fogadta, s ez a zártkörű, de bátor civil kezdeményezés jelentette az erdélyi táncházmozgalom kezdetét. A következő hetekben rendszeresen megismételték a rendezvényt, akkor már a néptánc iránt érdeklődő városi fiatalok részvételével, a kolozsmonostori Művelődési Házban.

A kolozsvári táncház példáján felbuzdulva Erdély más településein is (először Csíkszeredában, majd Székelyudvarhelyen és Marosvásárhelyen) hasonló intézmények alakultak.

Könczei Ádám kezdeményezése a ‘80-as évek elejére már többezres mozgalommá terebélyesedett, ami egy idő után komoly fejtörést okozott a kommunista diktatúra illetékeseinek. A pártszervek és az állambiztonságiak hamarosan kidolgozták a táncházmozgalom megfékezésének stratégiáját. Az ideológiai alapot a táncház nacionalista törekvéssé minősítése, az indítékot pedig a határokon átnyúló mozgalom államellenesnek való bélyegzése szolgálta. Megkezdődött a táncházak szervezőinek, a zenészek és táncoktatók rendszeres zaklatása, az összejövetelek helyszínéül használt helyiségek bezárása, a támogató intézmények átszervezése, valamint a mozgalom nyomán alakult autentikus népzenét játszó és táncoló együttesek szigorúan intézményes keretek közé szorítása.

Mindennek eredményeként a táncházzenészek és a mozgalmat támogató értelmiségiek túlnyomó többsége a 80-as évek második felében külföldre kényszerült telepedni és az autentikus magyar népi kultúrának a Martin György kezdeményezésére kivirágzott rövid reneszánsza feledésbe látszott merülni.

A 90-es fordulat után azonban a népzene és a néptánc elkötelezett hívei és művelői újraélesztették a táncház hagyományát, mára már 5 hivatásos és számtalan műkedvelő együttes létezik Erdély-szerte és ezek nagy többsége helyi táncházakat is működtet.



Az eredeti bejegyzés megtekinthető: itt.