zeneművészet

Hír

2025-01-19 11:00:00

Zeneakadémia

Elrajtolt a Liszt-kukacok Akadémiájának vadonatúj évada

Hangszálak címmel vette kezdetét a Zeneakadémia 10-15 éveseknek szóló matinésorozatának új szezonja.

A Zeneakadémia ifjúsági sorozata, a Liszt-kukacok Akadémiája művészeti vezetője, Mona Dániel zenetörténész a sorozat 2025. tavaszi évadában az emberi hangot állította ismeretterjesztő koncertjeinek középpontjába. A négy matinéból álló évad négy különböző stílusban vizsgálja az énekművészetet.

Januárban a népzenéé és ezzel a népi éneké volt a főszerep, itt Somogyi Eszter és Gubinetz Ákos mutatták be, milyen hangképzéssel énekel ebben a műfajban egy nő és egy férfi. A Naszály zenekar segítségével a gyerekek teljes folklór-élményt kaphattak, a klasszikus hangképzésben jártas Somogyi Eszter és a zongorán közreműködő Szabó Ferenc János játékán keresztül pedig fény derült arra is, hogyan dolgozta fel a népdalokat Bartók Béla és Kodály Zoltán.

Februárban az operák világa, a klasszikus hangképzés került górcső alá. A Magyar Állami Operaház két fiatal tehetsége, Kapi Zsuzsanna és Pál Botond voltak a matiné főszereplői, zongorán az OPERA korrepetitora, Jean Klára működött közre. A romantikus daloktól az operákon át a jazz határait súroló Porgy és Bessig sokféle műfaj bemutatásra került, és a közönség megismerhette a falzett, a koloratúra és a duett működését és hangzását is.

Márciusban - tovább haladva a koronológiai-zenei fejlődésen - jazzének töltötte meg a Solti termet. A Karosi Júlia Quartet élén a formáció névadója mutatta be a scat világát, a különböző lüktetéseket és főbb zenei jellemzőket. A férfi hangszínt ezúttal Tóth Tamás Vitold, az Országos Jazz Verseny friss győztese biztosította, aki Frank Sinatra-szerű hangszínével elvarázsolta a hallgatóságot. A matinén a közönség is kirpóbálhatta magát, és együtt énekelhetett a fellépőkkel.

Az áprilisi szezonzáró a kortárs zenét veszi célba, egyfajta "mire képes még az emberi hang?" gondolatisággal. A műfajilag és hangterjedelmileg is sokoldalú Molnár Anna érkezik, hogy Balogh Máté zeneszerzővel karöltve bemutassa, hogyan gondolkoznak, kísérleteznek a mai zeneszerzők az emberi hanggal, hogyan feszegetik annak határait. A modern, de fogyasztható részleteket a Weiner Ensemble kíséri.