Esemény

2019-03-16 12:37:00

Keresztény Múzeum, Esztergom

Emlékezet Kovács Melinda fotókiállítása

A mostani „Emlékezet” tematika a 2008-ban készült „Logó” sorozatból indul ki és felfedezhető benne több más előkép is, amelyeket mélyebben kibontok ezúttal. Jézus szenvedéstörténetét járom körül a Megváltó és Mária sajátos nézőpontjából.

Emlékezet

Kívül nem találtalak meg, Uram, hiába kerestelek, mert a legbensőmben voltál”.
                                                                                                                             Szt. Ágoston

Szent Ágoston és követői szerint az emlékezet az értelemmel és akarattal együtt a lélek három fő képessége. Az emlékezet megőrzi és fölidézi a múltban tanult és észlelt dolgokat, a léleknek az a helye, ahol az ember Istennel találkozik, ahol Isten és az ember közelségbe kerül, mert lényegileg vannak közel egymáshoz.

E tanítás teológiai alapja az emberi lét részesedése az isteni létben, mely szerint az ember az emlékezetében őrzi eredetének és életének forrását. Az emlékezet tehát... az ember legbelseje.”
(Magyar Katolikus Lexikon)

Évek óta foglalkoztat a keresztény szimbólumok mai értelmezésének gondolatköre. A korábban egyértelmű olvasattal bíró tárgyak, képek milyen jelentéstartalmat őriztek meg a mai ember számára? Mit lát, mit ért a mai ember a képi jelek világából?
A kompozíciók összeállításakor a régi, világosnak tűnő jelentésből kiindulva kutattam az újra értelmezés formai lehetőségeit.

Miről szól a Bárány áldozata és dicsősége, mire utal a Hal, az életadó Forrás? A részekből hogyan jutunk el az egész felfedezéséhez?

A mostani „Emlékezet” tematika a 2008-ban készült „Logó” sorozatból indul ki és felfedezhető benne több más előkép is, amelyeket mélyebben kibontok ezúttal.

Jézus szenvedéstörténetét járom körül a Megváltó és Mária sajátos nézőpontjából.

A fényképek elkészítéséhez motívum maketteket állítottam össze, és a róluk készült felvételek módosított változataiból jött létre a néző elé táruló vizuális gondolatsor.