Hír

2019-12-16 21:09:00

Göd, Vecsés, Nagymaros, Újhatvan, Nagykovácsi, Budapest, Gödöllő

Gazdakalendárium - avagy a játékos kicsi gazda hónapjai

Sikeresen befejeződött az őszi félév Gazdakalendárium programja, összesen 7 városban, közel félezer iskolás részvételével, kézműves, népi játszóház és kismesterségek oktatóival, 5 gyakornok bekapcsolódásával.

A környezettudatos gondolkodás erősítéséhez szükséges értékrend kialakításához elengedhetetlen a hagyományos paraszti gazdálkodás, a népi természetszemlélet ismerete és tisztelete. A „Gazdakalendárium, avagy a játékos kicsi gazda hónapjai” c. programsorozat célja, hogy a nagyvárosi életmódba nevelődött gyermekek megismerjék a hagyományos paraszti kultúrát, annak értékrendjét, valamint a természetet tisztelő, az azt felhasználó és nem kihasználó paraszti életmódot, népi természetszemléletet. A gazdakalendárium foglalkozásai játékosan mutatják be a gyermekeknek a népi gazdálkodás hagyományait, az egyes hónapok munkarendjét. A résztvevők az egyes alkalmak során rendre megismerkednek a gyűjtögető-, és zsákmányoló gazdálkodás szokásaival, és a termelő gazdálkodás hagyományaival. Szabadtéri, valamint iskolai foglalkozások keretében, élő növényanyag, herbáriumok, diafelvételek és rajzok segítségével bemutatásra kerülnek a Magyarországon őshonos fafajok, vadon termő gyógy-, táplálék- és fűszernövények, valamint a régen és napjainkban termesztett haszonnövények.

 

A foglalkozások témái általános iskolák alsó tagozatos osztályainál több tantárgy tananyagához illeszkednek, mint pl.: környezetismeret, honismeret, irodalom, ének-zene, rajz, technika. A kézműves mesterségek bemutatása, a természetes alapanyagokkal való közvetlen kapcsolat, és alkotó munka, nem csak a manuális készségeket és a kreativitást, hanem egyszersmind a természethez, és hagyományainkhoz való kötődést erősíti a tanulókban.

Minden alkalommal a témához kapcsolódó népdal és népmese indítja a foglalkozást.