Esemény
2022-11-05 10:00:00
Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Gyakorlóiskolája, 1093 Budapest Török Pál utca 1.
Haber Szilvia bemutatkozó kiállítása a Képző- és Iparművészeti Szakgimnáziumban
A Kisképző földszinti aulájában idén nekem is lehetőségem nyílt bemutatni az elmúlt években alkotott munkáimat. Ez egy nagyon jó felület arra, hogy tanulóink megismerhessék azoknak a művésztanároknak a munkásságát, akikkel nap mint nap együtt dolgoznak az iskola műhelyeiben.
Haber Szilvia
Ferenczy Noémi-díjas
Kerámia- és porcelántervező iparművész
Bemutatkozás
- 1991-ben a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola kerámia szakán érettségiztem. Szalai László keramikusművész volt a tanárom, akitől kisképzős éveim alatt megtanulhattam a szakma gyakorlásához szükséges legfontosabb elméleti és technológiai tudást. Ezt a tudást kamatoztatom mind a mai napig keramikusként és tanárként egyaránt.
- 1997-ben végeztem Kerámia- és porcelántervező iparművészként a Magyar Iparművészeti Főiskolán (MOME)
- 2003-tól tanítok a kerámia szakon, ahol én is minden igyekezetemmel megpróbálom átadni tanítványaimnak azokat a szakmai alapokat, amiket a jövőben hasznosítani tudnak majd.
Válogatott szakmai sikerek:
- 1991 Kaesz Gyula Tanulmányi Díj - Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola
- 1997 Japan Ishikawa Prefecture díja - Kutani International Decorative Ceramics Competition ’97
- 1997-2000 Moholy-Nagy László Ipari Formatervezői Ösztöndíj
- 1998 Ipari Formatervezési Nívódíj
- 2008 II. Nemzetközi Szilikátművészeti Triennálé különdíja
- 2014 GS1 Magyarország KódVilág Design Pályázat 4. díj
- 2016 Ferenczy Noémi-díj
- 2017 V. Nemzetközi Szilikátművészeti Triennálé 3. díj
- 2020-2023 Magyar Művészeti Akadémia Művészeti Ösztöndíj
A kiállított munkáimról pár mondat:
A kerámia és porcelán anyagok mellett a szilikátok csoportjába tartozó beton- és műkőkeverékeket is szívesen alkalmazom. Mozaiklap-gyártó műhelyemben saját tervezésű és rekonstrukciós munkákhoz szükséges burkolólapokat állítok elő. Az itt bemutatott kisplasztikáim is különböző arányokban ezeket az anyagösszetételeket tartalmazzák. A hagyományos technológiákat kiegészítve számítógépen tervezem meg a tárgyaimat, ami hozzásegít a 3D nyomtatás lehetőségeinek szakmán belüli minél szélesebb körű kiaknázásához.
„Concretumok” , „Digitális kövületek”
A megrajzolt digitális modellekből 3D nyomtatással készül a tárgyak zsalurendszere. Az így előállított műanyag építmények jól felhasználhatók betonöntéshez, illetve gipszformák közbeiktatásával színes porcelánzsaluk készítéséhez. A műanyag szálakból, olvasztással felépülő alakzatok mintázatai hasonlatosak a csigák ás kagylók külső vázaiban megjelenő, növekedéskor kialakuló réteges idővonalakhoz. Az utólag megcsiszolt felületeken kirajzolódnak a tervezés során alkalmazott geometrikus minták és a formaképzésben szerepet játszó kőzetszemcsék.
„Betonvirágok”
Manuális technológiával kivitelezett, hajtogatott negatív formába öntött beton kisplasztikák.
„Kisképzős szuvenír”
Parametrikus formatervezéssel előállított, 3D nyomtatott litofán lámpások. Az épület külső homlokzatáról, illetve belső tereiről készített fotókat összemontázsozva, majd formára feszítve alakulnak ki az itt kiállított világító testek. Az eltérő tónusértékekhez rendelt különböző anyagvastagságok változó arányban engedik át a fényt, ennek köszönhető a fotók áttetsző plasztikus megjelenése.
„Párizsi emlékek” - szobaékszer
1320°C-on égetett porcelán emlékkövek, melyekre kaleidoszkópszerűen összevágott fotómontázs van ráégetve.