Hír

2020-03-17 15:56:00

Sepsiszentgyörgy

Hír / esemény :: 2020-03-17 Ember a tájban, táj az emberben - Természetművészet Iránban címmel szabadtéri kiállítás nyílt Sepsiszentgyörgy főterén a Kortárs Természet sorozat 2. eseményeként.

Az Erdélyi Művészet és Örökség Egyesület által szervezett KORTÁRS TERMÉSZET kiállítás sorozat második állomása 27 kültéri pannón ad betekintést az iráni, távolkeleti, és európai művészek iráni természethez való viszonyába három rendezvény dokumentációs anyagán keresztül.

Az elmúlt hetek történéseivel sok minden átértékelődött. Még nem sejtettük, hogy a világ különböző pontjainak tájművészeti rendezvényeiről a Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal anyagi támogatásával beindított szabadtéri sorozatunk lesz az egyetlen off-line látogatható kiállítás március derekán a városban. Arra sem gondoltunk, amikor a képeket összeválogattuk, hogy több mű – pl. az olasz művésznő munkája – drámai erővel hat majd a mostani helyzetben, sőt talán az Irán szó hallatán sem a sokezer éves perzsa kultúra jut először eszébe mindenkinek.

A kiállítást megtekintve nem kell elvonatkoztatnunk sem a múlttól, sem a jelentől. A nemzetközi nature art (magyarul természetművészet) mozgalom ugyanis épp korunk egyik felkiáltójeleként jött létre, szemben a manapság trendinek számító és a kortárs művészetet jelentősen befolyásoló poszthumán ideológiával, mely már lemondott az ember és természet közötti összhangról mint jövőképről. A világ számos pontján táji környezetben egyre több rezidens program indul el, melyek céljai közé tartozik a művészet segítségével felhívni a figyelmet korunk égető problémáira: a természetből való kiszakadásra, a közösségek szétesésére, az értékválságra. Ugyanakkor a rendezvényeken a művészek megélhetik mindazt, amire szüksége volna a ma emberének: az elmélyült alkotást, a természettel való összhangot és partnerséget, a közösség élményét, az értékteremtést. 

Az iráni természetművészet világviszonylatban is kiemelkedőnek számít. Az egykori Perzsia több ezer éves kulturális gyökerei, az ősi zoroasztrista vallás fényközpontú természetközelsége, a paradicsomi állapot leképezésének hagyománya, a perzsa költészet metaforái vagy az attraktív táji környezet egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy a tájban alkotó iráni művészek különös érzékenységgel nyúljanak az őket körülvevő természethez. Ezt felismerve szerveztük meg 2015-ben az Erdélyi Művészeti Központban azt a nagyszabású iráni természetművészeti kiállítást, ahol közel harminc iráni művész mutatkozhatott be először Európában. Ez a kiállítás és az utána következő, az olaszteleki Daniel-kastélyban megrendezett workshop jelentették a kezdetét a perzsa művészekkel való közös művészeti programjainknak, melyek az elmúlt években Iránban, Magyarországon és Erdélyben egyaránt folytatódtak.

Március 17-én felállított kiállításunkhoz több kísérőprogramot terveztünk: vendégünk lett volna Budapestről dr. Sárközy Miklós iranológus egyetemi tanár, a perzsa nyelv és kultúra nemzetközi hírű kutatója - MMA ösztöndíjas kollegám -, betekintést nyerhettünk volna a kortárs iráni művészetbe egy gazdag videó- és képanyag kíséretében Várallyay Réka művészettörténész és Péter Alpár képzőművész vezetésével , a Művész Moziban Pieldner Judit bevezetőjével nézhettünk volna meg egy iráni művészfilmet Lázár-Prezsmer Endre jóvoltából és megkóstolhatta volna minden jelenlévő a fenséges rózsás-kardamomos perzsa feketet teát. Akárcsak első rendezvényünkhöz, ehhez is szabadtéri workshop társult volna diákoknak és felnőtteknek, Péter Alpár vezetésével.

Mindezt sajnos el kellett halasztanunk, de bízunk benne, hogy hamarosan pótolhatjuk.

A három különböző iráni nemzetközi tájművészeti szimpózium dokumentációs anyagából válogatott szabadtéri kiállítás azonban feállításra került. Az észak-nyugat iráni Khorramabadban két évente megvalósuló Homar Performance Festival szervezőinek célja, hogy a természeti térben alkotó helyi és külföldi művészek valódi közösséggé formálódjanak, ráhangolódhassanak az őket körülvevő természetre és isteni fenntartásra. A főszervező fiatal művésznők Razieh és Tara Goudarzi testvérek, akik mélyen tisztelik nemzeti és vallási hagyományaikat, de ugyanakkor a kortárs művészettel való foglalkozás természetes része és önkifejezési lehetősége életüknek.

Az egykori királyi fővárosban, Iszfahánban működő Hoorshid Artist Residency vezetője Farzaneh Soleimani belsőépítész és ethnográfus hölgy néprajzi kutatásokat is végez a környéken, bevonva a helyi asszonyokat is művészeti tevékenységeibe, keresve a kapcsolatot a hagyomány és a kortárs kultúra között. Nemzetközi workshopjain a környezetvédelem és az iráni épített örökség megóvásának problematikájára is reflektálhatnak a művészek, miközben egy pompásan felújított régi vidéki perzsa ház kényelmét élvezhetik.

A RAH (=út) Residency létrehozója Mahmoud Maktabi, akivel több közös projektet is szerveztünk már. Művészeti központja Teheránban és a történelmi Kashan városában egyaránt rendelkezik művészeti székhellyel, de Irán más pontjain is szervez nemzetközi művészeti programokat. 2019-ben a Perzsa-öböl partján fekvő Chabaharban dolgozhattak a magyar művészek, közöttük Péter Alpár is, ahol a tengerpart és a szuggesztív, szinte holdbéli táj inspirálhatta az alkotókat.

Ember a tájban – táj az emberben. Mindez szimbiózisban és harmóniában Iránban.