Esemény

2023-04-14 14:00:00

Budapest, Farkasréti temető

Illyés Gyulára emlékeztünk halálának 40. évfordulóján

Illyés Gyula 1983. április 15-én távozott közülünk, halálának évfordulóján a Farkasréti temetőben tartott megemlékezésen a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára, dr. Richly Gábor is beszédet mondott.

A temetőben tartott megemlékezés a Nemzeti Örökség Intézet és a Magyar Művészeti Akadémia közös szervezésében zajlott le. A két intézmény a közelmúltban felújította a költőnek és feleségének farkasréti, Farkas Ádám Kossut-díjas szobrászművész által tervezett, balatoni vörös mészkőből faragott síremlékét. A megemlékezés és újraszentelés április 14-én délután, zuhogó esőben zajlott le.

Móczár Gábor a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója köszöntő beszédében Illyés Gyulának arra a gondolatára hívta fel a figyelmet, melyben a múlt értelmezésének jelentőségét a jövő megalkotásával egyenlő fontosságúnak értékelte. Köszönetet mondott Illyés Gyula lányának, Illyés Máriának, és férjének, Kodolányi Gyulának, hogy ráirányították figyelmüket e síremlék gondozásának igényére, valamint az MMA-nak, hogy mind a szervezésbe,n mind a költségek vállalásában társuk voltak e feladatban.

Dr. Richly Gábor beszédében kiemelte, a Magyar Művészeti Akadémia nagyrabecsülése Illyés hatalmas, továbbélő életművét illeti, amelynek szellemi hatása a mai napig tetten érhető, megtermékenyítő, ezért példaértékű a kortárs alkotók és mindannyiunk számára. Az MMA már korábban is kifejezte, milyen fontos a számára Illyés Gyula emlékének ápolása, most pedig a síremlék megújításához nyújtott támogatással, és egy hamarosan nyíló, Illyésről szóló időszaki kiállítással járulnak hozzá az évfordulós emlékezéshez.

Mezey Katalin, költő, prózaíró, az MMA tagja áttekintve Illyés alkotói pályáját, így összegzett: hatalmas, és sokágú életművének művészi értékeinek elemzésére sajnos máig kevesebb figyelem fordul, de ez a mai ünnepség is adjon mindannyiunknak reményt arra, hogy a 21. század nagy kihívásai ismét felkeltik a magyar szellemi élet figyelmét Illyés Gyula életműve, közösségi elkötelezettségének értékei és aktualitásai iránt, hogy beteljesedjenek A férfi, aki eszményeket vélt védeni egy élten át című versében megírt sírfeliratának sorai.

Végezetül Korzenszky Richárd, a Tihanyi Bencés Apátság emeritus perjele felszentelte a megújított síremléket. Beszédében Szent Pálnak Timóteushoz írott második leveléből idézte: „Hirdesd az igét, állj elő vele akár alkalmas, akár alkalmatlan az idő. Feddj, ints, biztass teljes türelemmel és tanítással.” A szellem embereinek, és főként az írástudóknak a feladata tükröt tartani közösségük elé, figyelmeztetve arra, hogy gyökereink nélkül értelmetlenné válik mindaz, amiért sokszor egymásnak feszülve oly nagyon ragaszkodunk – tette hozzá Korzenszky Richárd, őszinte lelkiismeretvizsgálatra hívva fel azokat, akik a síremlékre tekintenek: „Megbecsüljük-e mi a szellem embereit? Bátrak vagyunk-e az igazság képviseletében?”

Az esemény zárásaként a jelenlévők az emlékezés koszorúit, virágait helyezték el a síron.

A megemlékezés során Lukács Sándor színművész Illyés Gyula Non omnis moriar, Szétnézve egy-egy pillanatra még és Mert szemben ülsz velem című verseit szavalta.


Illyés Gyula: Egy házaspár sírfölirata

1

A nő, aki szenvedő gyermekeket istápolt egy életen át

Gyere ki, gyere ki, gyere ki,

ezt a házad ideki.

Gyere ki, gyere ki, gyere ki,

ha van Isten, ide vár.

Gyere ki, gyere ki, gyere ki,

minket is megmenteni.

Gyere ki, gyere ki, gyere ki,

Mindenünk a Semmiből!

2

A férfi, aki eszményeket vélt védeni egy életen át

Jó volna hinni persze: itt

őt fedi por, nem verseit,

nem elveit,

s fölszáll, ha zeng a Harsona

e sírból bár egy halk sora!