Innovatív csuhétáskák a Népi Iparművészeti Múzeumban
Természet, divat, környezettudatosság és innováció ... egy csuhétáskában összefonva.
Az Országos Népi Mesterségek Művészete pályázat és kiállítás célja, hogy "a hagyományosan népi iparművészeti ágakon kívül rekedt, vagy kevésbé művelt kézműves - és háziipari tevékenységek hagyományait és technológiáit megmentsük, megújítsuk és továbbfejlesszük" ( Hagyományok Háza, pályázati kiírás - részlet). Csikné Bardon Réka csuhéfonó elkötelezett híve mestersége megmentésének és megújításának, s törekvései összhangban vannak a pályázat célkitűzéseivel. Kukoricacsuhéból font táskáival igyekszik hordható, divatos, ugyanakkor egyedi öltözékkiegészítőket tervezni és alkotni. A természetes alapanyagok, valamint a hulladékbőrök felhasználása nem csupán az egyedi megjelenést erősítik, de a környezettudatosságot is hivatottak hangsúlyozni. A táskák különleges formavilága, a különböző anyagok együttes használata kisérletező kedvről és újítási törekvésekről tanúskodnak.
A XIII. Népi Mesterségek Művészete kiállítást szeptemberben szigorú szakmai zsűri előzte meg. A Népi Iparművészeti Bíráló Bizottság döntése értelmében Réka csuhémunkái megkapták a legmagasabb minősítést, a Modern Mester Remek-et, s így táskái és csuhéval bekötött gyermekpadja bekerülhettek a kiállításba, amely 2022. január 7-ig tekinthető meg.
Csikné Bardon Réka bőrrel kombinált táskái korábban, az ötévente megrendezésre kerülő népművészeti kiállításon, az Élő népművészet tárlatán 2021. áprilisában a Hagyományok Házában nagy sikerrel szerepeltek, és elnyerték az Agrárminisztérium és a Hagyományok Háza FolkTrend-díját, amely a leginnovatívabb népművészek munkáját ismerte el.
További szakmai elismerésként novemberben a Népi Iparművészeti Múzeum a kiállításon szereplő innovatív csuhétástáskákat megvásárolta saját gyűjteménye számára.