Hír

2021-04-21 18:39:00

Kíngimnasztika

Az ösztöndíj második negyedévében Sókirályság című verseskötetem Kíngimnasztika című ciklusán dolgoztam, amely fő tematikája az erőszak különböző formái, valamint a kórház jelentette kiszolgáltatottság. A ciklus tizenhat verset tartalmaz.

Az ösztöndíjas időszak alatt harmadik, Sókirályság című verseskötetem Kíngimnasztika című ciklusán dolgoztam. A ciklus versei a családon belüli erőszak, a gyerekeket ért sérelem témáját járja körül. Ahogy a természetben megbomlás, rendellenesség tapasztalható, úgy a család természetessége is sérülést szenved. A ciklus egyik tere a család, másik tere a kórház, ahol a kiszolgáltatottság, mint külön nyelvhasználat és szokásrend jelenik meg. A család és a kórház köztársasága egyedi szabályokkal és törvényekkel bír, a ciklusban ezt is játékba hívtam. A ciklus személyes élményeket és mások elbeszéléseit veszi alapul, azokat használja fel a költészet eszközeivel, többféle megközelítési módot tekintve követendőnek és ideálisnak. A versekben a görög mitológiából vett szimbólumok szintén előfordulnak, egy-egy szimbólumkövetés más-más megközelítést követ, továbbá egy-egy szimbólum, magánmitológiából vett elem más-más kibontásban tér vissza a versekben. 

A ciklusból egy-egy szöveg (Alföld, Látó, Prae, 2000, Jelenkor, Vigilia) megjelent irodalmi lapokban, azok egy részét menet közben átdolgoztam, kiegészítettem. A szövegek egymásra is reflektálnak, együttes olvasásuk külön jelentést ad ki. Egy visszafogott, tárgyias nyelvhasználatot tartottam alkalmasnak arra, hogy ezekkel az engem érintő témákkal foglalkozzam, és hogy elkerüljem az érzelmesség tartogatta veszélyt.