Hír

2020-08-27 21:17:00

Sepsiszentgyörgy

Kortárs természet III.: Hortus conclusus - Nemzetközi Velencei-tavi Symposion. Szabadtéri fotókiállítás nyílik augusztus 31-én Sepsiszentgyörgy főterén a nemzetközi művésztelep anyagából

A magyarországi nature art rendezvények egyik fő bázisának számító Nemzetközi Velencei-tavi Symposionon készült művek nagyméretű printjei láthatók a kiállításon, mely a Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal támogatásával megvalósuló "Kortárs természet" című sorozat harmadik rendezvénye.

A paradicsomi kert a tökéletesre teremtetett lényt körülvevő természeti környezet, mely maga is tökéletes: viruló, színes, pompázatos, napfényes, meleg, otthonos, határos és mégis határtalan. Az Ég és a Föld találkozási pontja, ami után folyamatosan vágyakozunk. Kicsinyített másait kultúránként különböző formában próbáljuk meg létrehozni, a cél azonban közös: a táj és az ember együttműködéséből létrejövő harmónia megtalálása.

A Nemzetközi Velencei-tavi Symposiont 2007 óta minden nyár végén megszervezi Péter Ágnes, Munkácsy-díjas szobrászművész, a Symposion Alapítvány elnöke, hogy a világ minden tájáról a Velencei-tó partjára érkező művészek alkotóerejük segítségével átformálják a térséget. Egyrészt a parton és a vízben alkossanak és élőművészeti akciókat hajtsanak végre, másrészt a Velencei-tó egyik nagy méretű, bozóttal benőtt mesterséges szigetét kemény fizikai és szellemi munkával ligetté és szabadtéri galériává változtassák. A tó által körülzárt szigeten így évről-évre nagyobb teret hódít el magának a művészet. A maradandó térkonstrukciók és a természetbe visszasimuló gesztusértékű alkotások körül kiteresedések, közöttük pedig ösvények és sétányok létesülnek,  a kiírtott tüskés bozót helyére gyümölcsfák és díszcserjék kerülnek. 2020-ban elkészült a sziget kikötője és egy közösségi eseményekre is alkalmas fedett pajta is, így lassacskán egyre kényelmesebben látogatható majd a művészet Velencei-tavi kertje.

A rendezvény nemzetközi, szakmaközi és generációközi. A résztvevő művészek közössége évről-évre megtapasztalja a nemzeti sokféleség alkotta egység és a tájban alkotás erejét. Azt, hogy a természet testvérünk – ahogy minden Symposion első napján Szent Ferenc Naphimnuszának szavaival elmondjuk –alkotótársunk, énünk része. Azt, hogy egyek vagyunk mindannyian, teremtett élőlények, hiszen ugyanazt a Fényt tápláljuk, és ugyanabból a Fényből táplálkozunk.

Aki Velencére látogat, feltétlenül evezzen be a szigetre, és élvezze a művészet átalakító erejét!