"Magtól a szatyorig"
...amikor a diófák alatt kukoricát morzsoló gyerekek csicseregnek-csacsognak, eltompul a világ zaja...
Egy mesterség fenntartásának fontos része, hogy a csuhéfonó „érzékennyé tegye” környezetét a mestersége problémáira. Csikné Bardon Réka komplex programsorozatot hozott létre, hogy a kihalófélben lévő csuhéfonásra ráirányítsa a figyelmet. Célja, hogy alkotói környezetében minél korábban, már óvodás kortól megismerkedjenek mesterségével, amely egy olyan életformát, életmódot is feltételez, amely Réka szerint megoldási mintákat mutathat a fenntarthatóság, a környezettudatosság fontos kérdéseire.
„Magtól a szatyorig” programsorozat révén az iparművész együtt ülteti el az óvodásokkal a kukoricamagokat a „Tavaszi Fosztogató” eseményén, különböző kisérő programokkal (pl.: csutkaépítés, kukorica-ételek kostolója) színesítve a magültetést a műhelyéhez tartozó kukoricaföldön. A „Réka földje”, egy mintakert, amelyet az alapanyag biztosítása és a vegyszermentes önellátás miatt művel a csuhéfonó családjával, és ahol saját élőhelyükön, természetes közegükben mutathatja be a fonható szálas anyagok is. A gyerekek az ültetéskor saját óvodás jeleiket letűzve „örökbe fogadják” a magokat, amelyeket aztán meglátogatnak a „Nyári Fosztogató” alkalmával. A Tavaszi, Nyári Fosztogató játékos programokkal (pl.: kincskeresés a kukoricalabirintusban) is igyekszik a gyerekekhez közelebb vinni a csuhéfonó mesterség alapanyagát.
Az „Őszi Fosztogatón” pedig októberben sor került a közös kukoricatörésre és fosztásra, a kukorica morzsolására, és a csuhé felhasználására egyszerűbb csuhé játékok elkészítésével. A morzsolóverseny, a „hidasépítő-verseny”, a kukorica-ételek kostolója pedig izgalmas pillanatai voltak a napnak. Az iskolás gyerekek számára is számtalan lehetőséget kínál a programsorozat. A májusi rendhagyó „Kukorica-órák”- on a gyerekek játékosan ismerkedhetnek meg a fonható anyagokkal, a hozzájuk kapcsolódó szólásainkkal, közmondásainkkal, a kukorica és felhasználásának történeti hátterével. A Rendeki Fonóka műhelynapjain pedig életkorúknak megfelelően készíthetnek használati és dísztárgyakat a kukoricalevelekből, és elsajátíthatják a csuhéfonás alapjait. Az országban egyedülálló „Magtól a szatyorig” program célja, a gyerekek végigkövethessék és részesei lehessenek annak az összetett folyamatnak, hogy miként lesz egy magból szatyor, és már korán megismerkedjenek a csuhéfonással, s megismerjék és felismerjék, hogy ez nem csupán egy népi mesterség, hanem egy életmód is, ami a természethez fűződő harmonikus és fenntartható viszonyunkat tükrözi. Csikné Bardon Réka tudja, hogy nem minden gyerekből lesz csuhéfonó, de minden gyerek lehet majd magvető, aki érzékeny saját környezetére.