"MAGYAR VIRTUS" - JÓZSA JÁNOS ÉS JÓZSA JUDIT KIÁLLÍTÁSA
"MAGYAR VIRTUS" - JÓZSA JÁNOS KORONDI FAZEKASMESTER ÉS LEÁNYA, JÓZSA JUDIT KIÁLLÍTÁSA VERESEGYHÁZON
MAGYAR VIRTUS
MEGNYÍTÓ: 2024. augusztus 19-én, (hétfő) 17 óra
HELYSZYÍN: Udvarház Galéria
Szabadidős és Gazdasági Innovációs Centrum, 2112 Veresegyház, Göncz Árpád tér 1. II. em. 331
MEGNYITJA: Marosán László képzőművész
KÖZREMŰKÖDIK: Konkoly Eni Kinga hegedűművész
A KIÁLLÍTÁS INGYENES ÉS MEGTEKINTHETŐ: 2024. augusztus 19- szeptember 25-ig.
Köszönet Csécsiné Dr. Drótos Edinának, a Váci Mihály Művelődési Központ igazgatójának, Marosán László képzőművésznek és munkatársainak, valamint Wertán Kingának a meghívásért, valamint a kiállítás rendezésében nyújtott önzetlen segítségükért.
A tárlatról röviden:
Józsa János korondi fazekasmester, a Népművészet Mestere és leánya, a Magyar Örökség díjas kerámiaszobrász, Józsa Judit kiállítása MAGYAR VIRTUS címmel augusztus 20., Magyarország nemzeti ünnepe alkalmából kerül megrendezésre Veresegyház városa és az erdélyi, Korond község több éve ápolt testvérkapcsolatának köszönhetően.
A 82 éves id. Józsa János fazekasmester több mint hat évtizedes alkotóművészeti munkássága alatt a korondi tradicionális használati és díszkerámia tárgyak formavilágának megőrzéséért, az autentikus színek, mázak kikísérletezéséért, a korondi fazekasság hagyományának folytatásáért, kimagasló szakmai tudással és szorgalommal az erdélyi, székely népi kerámia megőrzése és tovább örökítése mellett tett hitet. Mai napig aktívan alkot, a családi hagyomány és a tapasztalat átadásán munkálkodik, hogy ez a hagyomány és magyar örökség tovább élhessen gyermekei révén. E tárlaton a kerámia mesterremekek mellett, a Józsa portán készült fotók révén, bepillantást nyerünk a családi manufaktúra munkájába is.
Korondon apáról fiúra száll a mesterség, így ifj. Józsa János fazekasmester az, aki továbbviszi a családi hagyományt és manufaktúrát. Célja, hogy a tradicionális használati és díszkerámia tárgyak formavilágának megőrzése mellett a mai kor igényeinek megfelelő funkciójú, hagyományos motívumokkal díszített, míves kerámiákat is alkosson. Édesapja ars poeticáját mindenkor hűen követi: Csak tiszta forrásból!
Józsa Judit kerámiaszobrász, művészettörténész is ebből a forrásból merít. Családja székely népművészeti örökségére és művészettörténészi ismereteimre támaszkodva, az ikonográfia tudatos használatával az egyetemes Isten-tudatot, a keresztény erkölcsi rendet, a magyar népi hagyományt, a magyar örökséget magyarság-tudattal ötvözve alkot. A Magyar Táncok c. kiállítása egy jól átgondolt, a magyar tánc lényegét megragadó kisplasztikai szoborsorozat, amelyből ezúttal egy válogatás kerül bemutatásra.
A Józsa – család számára különösen fontos, hogy nemzetünket, hitünket, kultúránkat - a tiszta forrást – megvédjük, úgy, hogy megbecsüljük azt, büszkék vagyunk rá és nem hagyjuk elveszni az igazi magyar virtust. Magyar örökségünk, néptáncaink, népművészetünk, az anyanyelvünk nemzeti életünk szerves része és megmaradásunk egyik záloga. E tárlat éppen ezt az örökséget állítja a figyelem középpontjába. Célja az egészséges önismeret elérése, ugyanakkor felhívja a figyelmet értékeinkre, megerősítve nemzettudatunkat és helyes önértékelésünket itt, Európa szívében.