Hír

2020-08-14 13:15:00

Medgyaszay mozgóképen

Medgyaszay István az első magyar építészek egyike, akit mozgóképen is megörökítettek. A nyári hónapok folyamán a Medgyaszay-hagyaték feldolgozásának egyik mérföldkövéhez érkeztünk, melynek apropóján más izgalmas forrásokat is szeretnék megosztani.

2020. nyarán Budapest Főváros Levéltára ad ideiglenes otthont Medgyaszay István hagyatékának. Az értékes iratanyag ezáltal a digitális megőrzésre is esélyt kap, valamint restaurátoraink gondos munkája által konzerválási, restaurálási folyamatokon is keresztülmegy. A Magyar Művészeti Akadémia és Budapest Főváros Levéltárának együttműködésében célunk, hogy egy színes, informatív és szakszerű weboldal jöhessen létre a digitalizált emlékanyagból.

A kutatás különböző típusú forrásokat tár fel. A 20. század elejének története különleges abból a szempontból is, hogy a "hagyományos" képi, tárgyi és írott források, valamint a fotográfia mellett megjelenik a film, a mozgókép eszköze is. Medgyaszay nevéhez több középület tervezése fűződik mind a fővárosban, mind vidéken. A Nemzeti Filmintézet filmhíradó-adatbázisában böngészve több vonatkozó képsort is találtam, ebből szeretnék bemutatni néhányat. 

A kelenföldi református templom (a Magyar Advent temploma) felavatása Horthy Miklós díszes bevonulásával indult, majd Ravasz László püspök mondott díszbeszédet. A bevonulásról készített felvételen, melyet nyitóképben helyeztem el, a hátsó sorban bal oldalon másodikként belépő kalapos úr nagy valószínűséggel az építész.

Az eseményt a Ráday Levéltár által őrzött emlékalbum fotóin is megörökítették. 

Ugyanebből az időszakból származik több, a mátraházi egykori Pagoda szállót megörökítő felvétel is. Cholnoky Jenő földrajztudós, utazó, egyetemi tanár, a Magyar Turista Szövetség társelnöke 1930. júniusában vette át a Mátra Egylettől az 1929-ben épült menedékházat. A felvétel elején valószínűleg szintén Medgyaszay látható feleségével, Martinovich Gabriellával és egyik leánygyermekükkel. A jellegzetes formájú üdülő a II. világháborút követő időszakban is a szabadidős tevékenységek színhelye maradt, erről tanúskodik egy 1950-es őszi túrát bemutató film, melyen nem csupán a Pagoda, de a nem sokkal később szomszédságában felépült "Baán Szálló" homlokzata is feltűnik (szintén Medgyaszay munkája). Egy1952-ből származó híradás az Országos Síbajnokságról számol be. E két híradás már hanggal kísért felvétel, és az '50-es évek propaganda-eszköztára is visszatükröződik bennük.