Hír

2022-04-14 22:24:00

Megjelent a Negyedszázad (1996-2021) című katalógus

A textilművészeté az egyik legnagyobb professzionális csoport a mai magyar iparművészeti életben. Az ipari textiltervezőktől a tértextil világán keresztül a legkülönbözőbb anyagkísérletekig, konceptuális újításokig terjedő alkotói univerzumban a hagyományos kárpitszövés is megtalálta a maga útját.

A rendszerváltás után, a kilencvenes években lehetőség nyílt civil kezdeményezések mentén, szervezetté alakulva a kárpitművészet saját szakmai érdekképviseletére. 

A Magyar Kárpitművészek Egyesülete 1996-ban alakult, és azóta töretlen módon non-profit, közhasznú szervezetté bővült, mely az európai gyakorlathoz mérten is nagyszámú közösségnek tekinthető. Összefogja és képviseli a hazai tagsága mellett a határon túli, illetve a mai is külföldön élő (Svájc, Franciaország, Belgium, Románia, Litvánia) tagjait is. A Magyar Kárpitművészek Egyesükete eddig több mint száz nemzetközi és hazai kiállítás réstvevője és rendezője volt." Balogh Edit, Ferenczy Noémi-díjas kárpitművész, az MKE elnöke

A Magyar Kárpitművészek Egyesülete alapításának 25. évfordulója alkalmából, a Negyedszázad címmel a Pesti Vigadóban nyílt ünnepi kiállítás. Az Egyesület fennállása óta közösen készített 10 nagyméretű falikárpit került bemutatásra. Az összességében több mint 100 m2-nyi közösen létrehozott szövött kárpit európai viszonylatban egyedülálló teljesítmény. A közönség először láthatta együtt e műveket. 

A kiállításhoz a közös kárpitokat részletesen bemutató, az egy-egy kárpithoz kapcsolódó tanulmányt közlő, a kiállítások listáját és a művészéletrajzok frissített változatát bemutató tanulmánykötet készült, melynek szakmai lektora és szerzője Molnár Eszter művészettörténész volt. Az angol-magyar nyelvű kötet nemcsak az Egyesület által készített közös kárpitokat ismereteti gazdag illusztrációs anyaggal, hanem az amerikai káprit történetét bemutató tanulmányt is közre ad Rebbeca A. T. Stevens tollából.