Esemény

2022-08-22 17:00:00

MAB Székház (Miskolc, Erzsébet tér 3.)

Miskolci Kamarazenei Nyár 2022

Műismertetéssel és vetített képanyaggal kísért magyar zenetörténeti koncertsorozat, Mihalovch Ödön, Ábrányi Kornél, Csermák Antal műveiből, balatoni dallamokból és Gárdonyi Géza zenei kapcsolatairól.

A Miskolci Kamarazenei Nyár - az elmúlt évek művészeti koncepciójához hasonlóan - idén is egy teljesen egyedülálló összeállítással várja a magyar zenetörténet újra felfedezésre váró alakjait elgondolkodtató történetek és vetített képanyag kíséretében bemutató sorozatának hallgatóit.

Az idei sorozat programjai között most is jeles évfordulókra reflektáló életmű-keresztmetszetek szólalnak meg, olyan alkotók kompozícióiból válogatva, akik koruk meghatározó művész személyiségei voltak. Gárdonyi Géza szellemisége irodalmi művei révén ma is jelen van közöttünk, de vajon mennyire ismeretes a zenével való elmélyült és az irodalmi munkásságára is kiható kapcsolata? Programunk ezt a témát is a lehető leggazdagabb kontextusban fogja bemutatni. Akárcsak Mihalovich Ödönét ("a magyar Wagner), aki külföldi sikereinek latba vetésével rendkívül sokat tett azért, hogy a magyar zeneélet a nemzetközi zenei vérkeringés részévé váljon. Zeneakadémiai igazgatósága alatt nőtt fel az első, világhírűvé lett zeneszerző nemzedék. Ábrányi Kornél - egykori Chopin tanítvány - a magyar zenei élet mindeneseként szolgálta a magyar "zeneirály" ügyét. Sokrétű tevékenységében alkotóművészete egy jellemző, ugyanakkor egészen egyedi hangulattal bíró 19. századi jelenségnek, a nemzeti és a nyugat-európai zene találkozásának volt reprezentánsa, benne a Bartókékat is megelőző népdalfeldolgozási kísérletek izgalmas eredményével. Csermák Antal életútja nem csak a Petőfi által is megírt magyar művészsors (hegedű és koldusbot) tragikus példája, hanem annak a "nyugatos" szintetizáló szellemiségnek is, amelyben egy kellőképpen képzett alkotónak sikerült a még gyerekcipőben járó magyar műzenét a nagymesterek nívójához közelítenie. Fennmaradt alkotásai is a verbunkos triász közüli legeredetibb megnyilatkozások. A belőlük vett válogatásból és életútjának legendás történeteiből együttesen egy rendhagyó művészportré rajzolódik ki. Végezetül a sorozat nyitó eseménye, amely egy hiánypótló kiadvány bemutatásához kapcsolódik: sokunk "szerelme", a Balaton szépségeit megéneklő dalok és hangszeres zeneművek hangfelvételéhez, ill. az azokat kísérő, irodalmi történeteket és kalandos életutakat bemutató kísérőfüzethez. Mindez sok-sok órányi zene és sárguló, porladó kották átjátszása, átválogatása - olykor átírása - után, gondosan válogatott, sokféle hangulatot felvonultató repertoár esszenciájaként kerül bemutatásra.