Esemény

2022-03-14 17:00:00

Csabrendek, Csabrendeki Művelődési Ház

Öreghegyi Fonók

Öreghegyi Fonók címmel kiállítás nyílt Csikné Bardon Réka csuhéfonó népi iparművész munkáiból és az alkotó szülőföldjének csuhéfonó tárgyi emlékeiből Csabrendeken.

Öreghegyi Fonók címmel nyílt kiállítás Csikné Bardon Réka csuhéfonó munkáiból. A népi iparművész egyrészt mint öreghegyi fonó vesz részt csuhé tárgyaival a kiállításon, másrészt szülőföldjének emlékeit kutatja, így a fellelt tárgyi emlékek is főszerepet kaptak a Csabrendeki Művelődési Házban. A csuhémunkák nagyon szépen működnek együtt egy térben: múlt és jelen, hagyomány és megújítás kettősége biztosít izgalmas témát a kiállításnak. A kiállítás egyben a csuhéfonó munkásságának tíz éves jubileumát is ünnepli. A megnyitó eseményen Oszkai Réka keramikus beszélgetett az alkotóval  népművészetről, hivatásról, hagyományról, tudásátadásról és családról. 

A vírushelyzet miatt a januárra tervezett kiállítás márciusban nyílhatott meg. Csikné Bardon Réka azonban az öreghegyi csuhémunkákból a kiállítás megvalósulásáig saját műhelyében, illetve műhelyének padlásán és padláslépcsőjén mutatta be a rendhagyó tárlatot. Az Öreghegyi Fonók c. kiállítás 2022. április 1-ig látható, azután pedig állandó „Padláslépcső-kiállítás”-ként látogatható a csuhéfonó műhelyében, a Rendeki Kézműves Portán.

Csikné Bardon Réka csuhéfonó gondolatai a kiállítás kapcsán:

A szatyor, a biliárdasztal és a húsz mázsa krumpli esete…

Gondolatok, amelyek a padláslépcsőn rohantak meg, miközben rendezgettem a múltat (magamban is)…

Kettő fontos tévedésem volt 2011/2012-ben:

Első tévedés: Csuhéfonó ős nélkül fabatkát ér az életem…

Második tévedés: A 250 éves boltíves pincénk egyetlen lehetséges értelme, ha van a közepén egy biliárdasztal…

Első: Amikor kicsivel több, mint tíz évvel ezelőtt elkezdődött aktív csuhéfonó életem, kerestem-kutattam Csabrendek fonó hagyományait. Találtam néhány szatyrot, táskát, de (titkon) mindennél jobban szerettem volna rábukkanni egy saját csuhéfonó ősre és egy családi csuhészatyorra saját padlásunkon. Mit nekem zsuptető-készítő dédnagyapa, szalmavéka-kötő nagyapa, én csuhéfonót akartam… Azt hiszem azért vágytam erre a kulturális folytonosságra, mert munkáim mögött sokszor a Tanítót, a Mestert keresték, és egy csuhéfonó ős valahogy igazolt volna, kihúzott volna a magamtól tanultam-magyarázkodásból… De hát se ős, se szatyor…

Második: Amikor 2019-ben kezdő gazdálkodókként két mázsa sárgarépát, zöldséget, három mázsa sütőtököt és húsz mázsa krumplit hordtunk le a pincelépcsőn, rájöttem, soha nem lesz biliárdasztal a pincében… És hogy a családi házunk legértékesebb helyisége lett a présházunkból nyíló földalatti élelem-bázis. Ezért nagyon vigyáznunk kell rá, s amikor jön a tél, hajtsuk be végre a még-soha-be-nem-hajtott vasalt pinceajtókat, hogy le ne hűljön jobban a levegő a zöldségek miatt!!! S amikor a még-soha-be-nem-hajtott vasalt pinceajtók aztán télen recsegve becsukódtak, ott lógott A SZATYOR az ajtó eddig-még-soha-nem-látott másik oldalán. A vágyva vágyott csuhészatyor - amit párom Nagymamája, Teri néni font, s amiben Nagyapja, Kálmán bácsi a kaszaköveit tárolta - megvan. Megvan a szatyor és családunk csuhéfonó őse is, de a tíz évvel ezelőtti tévedések már nincsenek…

…mert rájöttem, miközben a csabrendeki padlásokon fellelt csuhéból, gyékényből, szalmából font tárgyakat rendezgettem egy kis mini-kiállítássá a műhelyem padlásán, ahol a tavalyi év többezer kukoricájának csuhéját őrizgetem, hogy a kulturális folytonosság megvan, akkor is, ha nem látható. A vérünkben van őseink tudása: tudunk földet művelni, pincéket feltölteni (- csak még nem mindenki próbálta)… és mindannyiunk őse fonta a csuhét, vesszőt, felhasználta a természetadta kincseket… mert a hagyomány bennünk van, a hagyomány általunk van…

... és a legfontosabb felismerés: én vagyok gyerekeim, utódaim leendő csuhéfonó őse!!!!”