Sacra Corona, coniunge nos!
Liturgikus-zenei szolgálat a XVI. Szent Korona Ünnepen
A hangversenysorozat negyedik állomása Felvidék.
A magyar Szent Korona az ezer éves magyar államiság legfőbb történelmi ereklyéje. Határok feletti, nemzeti összetartó erőt kölcsönöz, és ezáltal életben tartja a Kárpát-medencében élő magyar ajkú közösségek kapcsolatát.
Ipolybalog Árpád-kori templomának tornyán ma is a magyar királyi Korona mása látható. A település lakói ősi templomuk tornyának sisakját Hunyadi Mátyás 1464. évi II. dekrétuma alapján a Szent Korona másolatával díszítették. Ennek oka, hogy az Árpád-ház kihalása után az Anjou-házból származó Károly Róbert és II. Vencel Cseh- és Lengyelország koronás királyának trónviszálya idején, 1304. augusztus 14-én a magyarok legféltettebb ereklyéjét, az eredeti Szent Koronát egy éjszakán át a templomban őrizték. Így nemesedett hétszáz évvel ezelőtt a település ősi erődtemploma Magyarország történelmének szerves részévé.
E jelentős eseményre 2005 óta a Kevi Farkas Zsolt ötvösművész által készített és a korabeli őrzés eredeti helyén elhelyezett hiteles másolat emlékeztet.
Zenei illusztráció és asszociáció egy történelmi relikvia nyomán Daróci Bárdos Tamás: Missa Sacrae Coronae és Lackfi János - Daróci Bárdos Tamás: Himnusz a Szent Koronáról című művén keresztül.
Közreműködik:
Szent Korona Kórus
Doráti Kamarazenekar, m.v. Torják Vilmos
Vezényel: Molnár Ottó
2020. augusztus 2. - Ipolybalog/Szlovákia, 10:30