Esemény

2023-11-23 18:00:00

Budapest

Storytelling est - a Ludwig Múzeum "Handle it with care" kiállításhoz kapcsolódóan

STORYTELLING ESTET TART NŐKET ÉRINTŐ KURRENS TÉMÁKRÓL LEVKO ESZTELLA ÉS SZÁGER ZSUZSANNA

Mi is az a storytelling? A storytelling egy innovatív, kevésbé ismert műfaj hazánkban, mely mesélést jelent, és aminek nagyon sok formája lehet. A storytelling események célja, hogy egy-egy, a nőket érintő kurrens témáról beszélgessünk, meséljünk, tapasztalatokat osszunk meg.

A storytelling egy univerzális nyelv, hiszen a közösségben való mesélés, mindig is szerves része volt a kultúránknak. Kiváló platform arra, hogy a női egyenjogúság témáját körbejárjuk, megvitassuk személyes példákon keresztül. Az események egyik küldetése, hogy felhívjuk a figyelmet a társadalmunkban jelen lévő nemi egyenlőtlenségek formáira, és érzékenyítsük a témában a nőket; mindezt sok humorral, a férfi nézőket is megszólítva.

A storytelling események megálmodója Levko Esztella és Száger Zsuzsanna színésznők, hozzájuk csatlakoznak minden alkalommal más és más, az adott témához kötődő, meghívott női vendégek.

A storytelling események témájában kapcsolódnak (de függetlenül is megtekinthetőek) A férjem című színházi előadáshoz. Az előadás alapja a többszörösen díjnyertes észak-macedón írónő Rumena Buzsarovszka azonos című novelláskötete. Buzsarovszka egy friss, karcos, balkáni női hang. Történetei tűpontosan reflektálnak a régió változóban lévő posztkommunista, patriarchális valóságára, amelynek jellemzője a nőket gyakran megbélyegző nemi sztereotípiák jelenléte.

Írásai Európa-szerte ismertek. Magyarországon először készült a novelláskötetéből színpadi adaptáció Pass Andrea rendezésében. A kétszereplős előadás látványvilágát a Godot Katalizátor-díjas Fajgerné Dudás Andrea képzőművész tervezte. Játsszák Száger Zsuzsanna és Levko Esztella színésznők. 

A novemberi storytelling est aktuális témája a törődés, mely szorosan kötődik a Ludwig Múzeum Vigyázat törékeny című kiállításához.

Mit jelent a törődés? Szeretet vagy munka? Belső késztetés vagy kényszer? Kire hárul a törődés feladata egy családban? Hogyan törődünk mi nők gyerekünkkel, férjünkkel, idősebb családtagjainkkal? Mennyire látható és értékteremtő tevékenység a társadalmunkban a törődés?

Az egész estés eseményre Levko Esztella és Száger Zsuzsanna színésznők, és Fajgerné Dudás Andrea képzőművész különböző performanszokkal készülnek, melyeket Rumana Buzsarovszka A férjem című novelláskötete, valamint a novelláskötetből készült azonos című színházi előadás inspirált. Emellett a beszélgetésbe Popovics Viktória, a Vigyázat, törékeny – Handle with Care című kiállítás ötletgazdája és társkurátora is bekapcsolódik.

A novemberi Törődés – Storytelling résztvevői:

Száger Zsuzsanna színésznő, a többszörös díjnyertes KV társulat egyik alapítója. Saját és társulata munkáiban elsősorban a női lét kérdéseire keresi a választ, és tabutémákat dolgoz fel.

Levko Esztella színésznő, a Sarolta Kulturális és Közéleti Tér alapítója. Az elmúlt években több jelentős európai színházi társulattal dolgozott együtt, emellett nemzetközi filmes produkciókban szerepel. A londoni EAST 15 színművészeti egyetem meghívott oktatója.

Fajgerné Dudás Andrea Godot Katalizátor-díjas képzőművész. Műveinek leggyakoribb forrása magánélete, a házimunka, a konyhai tevékenységek és az anyaság, ezek a témák azonban egy tágabb, nőket érintő globális társadalmi kontextusba ágyazódnak.

Popovics Viktória művészettörténész, kurátor. Érdeklődési területe a közép-kelet-európai régió képzőművészete, feminista elméletek és nőművészet.