építőművészet, film- és fotóművészet, iparművészet és tervezőművészet, irodalom, képzőművészet, művészetelmélet, népművészet, színházművészet, zeneművészet
Esemény
2024-11-19 00:00:00
Józsa Judit Galéria, 1085 Bp., Városház u. 1.
SZÉKELY HIMNUSZ KIÁLLÍTÁS A JÓZSA JUDIT GALÉRIÁBAN
SZÉKELY HIMNUSZ TÁRLATON FINISZÁZS ELŐTTI KURÁTORI TÁRLATVEZETÉS DÍSZVENDÉGGEL, KIÁLLÍTÓ MŰVÉSZEKKEL
Szeretettel várunk mindenkit a Józsa Judit Galéria „Székely Himnusz” c. összművészeti kiállításának zárása előtt megrendezésre kerülő, rendhagyó kurátori tárlatvezetésre.
Időpont: 2024. november 19., kedd, 18 óra
Helyszín: Józsa Judit Galéria (1053 Bp., Városház u. 1.)
Díszvendég: Kríza Ildikó, Magyar Örökség díjas néprajzkutató, az irodalomtudományok kandidátusa, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, aki „GÖRÖNGYÖS ÚT-CSILLAGÖSVÉNY. Identitásteremtő Székely himnusz” címmel tart rövid előadást. Ezt követően, a kurátor irányításával, a jelenlévő kiállító művészek személyesen mutatják be alkotásaikat. A kiállítás kurátora: Józsa Judit kerámiaszobrász, művészettörténész
A nagy érdeklődésre való tekintettel a 77 alkotóművész tárlatát meghosszabbítottuk, megtekinthető: 2024. november 21-ig! Nyitvatartás: kedd, szerda, csütörtök 10-18 óra
A rendezvény ingyenes, szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt!
A kiállításról röviden:
Nemzeti imánk mellett, a Székely himnusz is a magyar nemzeti identitás, a közösségi emlékezet, a hazaszeretet, a hazafiság, a hősiesség, az önfeláldozás és az összetartozás erejének megtestesülése. 2022. január 22-én a Székely Himnuszt felvették a Magyar Értéktárba. Üröm az örömben az, hogy 2021-ben, a Székely Himnusz születésének 100. évfordulójára, a koronavírus okozta pandémia miatt nem tudtunk kellőképpen megemlékezni. Ezért a Józsa Judit Művészeti Alapítvány a Magyar Himnusz születésének 200. évfordulója tiszteletére, 2023-ban szervezett rendkívül sikeres pályázatát és kiállítássorozatát követően, 2024-ben Székely Himnusz címmel és tematikával nyílt képző-, nép- és iparművészeti pályázatot hirdetett kizárólag profi alkotók számára. Emellett felkértünk részvételre a Kárpát-medencéből és az anyaországból kiemelkedően alkotó kortárs keresztény magyar művészeket.
Kormányunk nemzetépítő munkájának különösen fontos eleme az egységes nemzetben való gondolkodás, amelyhez elengedhetetlenül szükséges a nemzetrészek sajátos gazdagságának megismerése, hogy teljes képet kaphassunk a magyar kultúráról, hiszen csak ennek ismeretében lehet sikeres a magyar jövő. Tárlatunk bizonyítja, hogy e sikerességhez művészeink is hozzájárulnak.
A magyar kultúra több, mint ezeréves ősi gyökerekre épül, a kisebbségi sorsban élő testvéreinknek hitbéli megerősítést, és az embert próbáló idők túlélését jelentette és sajnos a magyar megmaradásért küzdve, ezt jelenti időnként napjainkban is. A teljes magyar nemzet a Kárpát-medencei tömb-, szórvány- és a diaszpóra magyarsággal lesz kerek egész. Nemzettestvéreinknek a himnusz mindig megtartó erő volt és az lesz a jövőben is. Kárpát-medencei összművészeti tárlatunk a magyar nemzeti összetartozást és a trianoni határokon átnyúló magyar szellemi egység megerősítését szolgálja.
Mit üzen 2024-ben a Székely himnusz a kárpát-medencei kortárs keresztény magyar alkotók műalkotásain keresztül? Korunk európai történéseinek ismeretében, meggyőződésünk, hogy e tárlatra felkért és azon résztvevő valamennyi művész üzenete műalkotásaikon keresztül nemzeti megtartó erőt képvisel. A Székely Himnusz c. kiállítás fókuszba állítja a nemzeti művészet kiemelt fontosságát, bemutatja annak magas színvonalát és példát mutat az összefogásról, a keresztény szellemiségről, a magyar és a székely lélekről. (Józsa Judit)