Esemény

2020-08-12 17:58:00

A nagyvilág

Találkozzunk, babám, a virtuális térben

Cikkemben az elmúlt félévben megnyílt online szakmai lehetőségekről, valamint angol nyelven tartott nemzetközi műhelyeimről írok.

2020 áprilisában meghívást kaptam, hogy angol nyelven módszertani műhelyt tartsak egy nemzetközi konferencián. A 24-órás virtuális storytelling konferencia 2020. május 16-án és 17-én került megrendezésre az indiai Csennaiban élő Eric Miller storyteller, valamint az amerikai National Storytelling Network szervezésében.

Egyértelmű, hogy ehhez a hatalmas volumenű konferenciához a világszerte dúló vírushelyzet és a karanténba zártság adta a motivációt és a lendületet, hiszen előadóművészek tömegei kerültek hasonló helyzetbe a világ legkülönbözőbb pontjain: a felkéréseiket lemondták, s a művészek lassan átálltak a virtuális térben való találkozásokra, tevékenykedésre.

Nagy megtiszteltetést volt számomra, hogy a konferencia kilenc szakmai műhelyének egyikét vezethettem, s a világszerte ismert storytellerek között megmutathattam valamit a ösztöndíjas szakmai munkámból, és ízelítőt adhattam abból., mit tanulhatunk a mesemondás magyar szóbeli hagyományából.

A műhelyemen 75-80 ember vett részt, köztük a szakma sok neves képviselője. Azért mertem az online térben tartani egy ilyen interaktív programot, mert korábban tavasszal az ELTE Tanító- és Óvóképző karán tartott módszertani képzésemet csak online formában tudtam megtartani, és ott bebizonyosodott számomra, hogy a programom így is működőképes és sikeres.

Hihetetlen élmény volt egy térben lenni a sokféle résztvevővel, akik a konyhájukban, nappalijukban, vagy épp a kanapén ülve, rokkán fonva hallgatták a meséimet, hozzászóltak, meséltek. Megvolt a fesztiválhangulat, s egy szívmelengető közösségi élménnyé vált számunkra az a 24 óra, amelyben – bár mindenki a maga időzónájának megfelelően elvonult aludni pár órára – összekovácsolódtunk, ismeretségek vagy épp azóta is tartó barátságok szövődtek.

Az elmúlt fél év nagyon sok változást hozott a világban. Számomra olyan meseestek,műhelyek, képzések váltak elérhetővé, melyeket – a távoli helyszín, a hatalmas költségek miatt – eddig nem engedhettem volna meg magamnak. Ez hatalmas szakmai fejlődésre ad lehetőséget.

Angol nyelvű nemzetközi műhelyemet július 21-én ismét megtartottam Carmine Rodi Falanga „To Say Nothing Of the Cat” című szakmai storytelling előadássorozatának keretében. Minden ilyen kihívás tanulási lehetőség számomra, és a magyar kultúra kincseinek megmutatása mellett a tudásom elmélyítésére is lehetőséget ad.