Esemény

2022-01-22 15:00:00

Csabrendek, Rendeki Kézműves Porta

Téli Műhelynapok a Rendeki Fonóban

A műhelynapok lehetőséget teremtettek pedagógusok, közművelődési szakemberek számára, hogy megismerkedhessenek a csuhéfonás alapjaival, elsajátíthassák, majd gyerekekkel alkalmazzák az egyszerűbb csuhétárgyak és az ünnepkörökhöz kapcsolódó csuhédíszek elkészítésének technikáit.

Műhelynapok a Rendeki Fonóban

A csuhéfonás kihalóban lévő mesterségére hívja fel a figyelmet Csikné Bardon Réka csuhéfonó népi iparművész, aki Műhelynapokon népszerűsíti a csuhéfonást és a mestersége által meghatározott életformát. A csuhéfonás mint életforma – az alapanyag termesztése és tudatos felhasználása rámutat arra a szükségszerű változásra is, hogy az emberiségnek vissza kell térnie gyökereihez, vissza kell tanulnia a növénytermesztést,  az állattartást, az ezekhez kapcsolódó tárgyalkotói tudást, valamint saját lakóterületén helyi közösséget kialakítva éljen, mert ez egy hosszútávon fenntartható életforma lehet.

A csuhé fonása, tárgyakká formálása pedig fejlesztheti azokat a képességeinket, amelyek segítik a természeti és társas környezettel való kapcsolatunk helyreállítását is. A csuhéfonó és a csuhét ismerő pedagógusok, közművelődési szakemeberek pedig hatékonyan hívhatják fel a figyelmet jelenkorunk oly nagyon aktuális problémáira, mint a környezettudatosság, az újrahasznosítás, a természettel való szoros együttműködés fontossága, az uniformizálódás, az elszigetelődés, közösségnélküliség, kulturális örökségünk megőrzésének, hagyományaink megélésének fontossága, amelyek nem csupán környezettudatosságunkat befolyásolják, hanem nemzeti identitásérzetünket is erősítenék.

A Rendeki Fonó mindehhez nyújthat egy olyan szakmai segítséget és tudást az érdeklődőknek, akik aztán az óvodákban, iskolákban és művelődési házakban, technikaórákon, szakkörökön, különböző foglalkozáson ismertethetik meg a gyerekekkel a kukoricacsuhét és a benne rejlő lehetőségeket. Fontos, hogy a gyerekek megismerkedjenek helyi értékeikkel, kialakuljon és erősödjön lakóhelyükhöz való mélyebb, hagyományainkon alapuló kötődésük, és már egészen korán megtapasztalják a kukoricaültetést, megismerjék növénytermesztés fontosságát is, és a kézműves foglalkozások révén fejlődjön kézügyességük és kialakulhasson bennük egy természetet tisztelő és tudatos értékrend.

A Rendeki Fonóban   a Téli Műhelynapok alkalmával a pedagógusok, közművelődési szakemberek számára meghirdetett műhelymunkák során a gyerekekkel elkészíthető tárgyak, játékok készültek, illetve a résztvevők megismerkedhettek a csuhéfonás alapjaival. A csuhétárgyak, díszek pedig tematikusan, ünnepkörökhöz, eseményekhez kapcsolódóan mutatják be szokásainkat, hagyományainkat.

A foglalkozások a téli időszakban, január és április között zajlottak - amikor is még nincsenek teendők a kertben , a földön - , illetve a Műhelynapok folytatódnak majd a gazdasági időszak végeztével , ősszel és a télen.