Hír

2022-04-05 00:49:00

Vass Lajos 95

95 éve ezen a napon született Vass Lajos (1927-1992) zeneszerző, karnagy és műsorvezető; a magyar kórusmozgalom egyik kiemelkedő alakja, aki a magyar zenei élet országszerte ismert, lebilincselő hatású személyisége volt

Vass Lajos zeneszerzőként és karnagyként is az utolsó Kodály-tanítványok köréhez tartozott, és ezt a belső összetartozást a legkevésbé sem módosítja a tény, hogy zeneszerzés stúdiumait már nem személyesen Kodálynál, hanem a kodályi szellem közvetlen folytonosságában oktató Veress Sándornál végezte.

Sokoldalú igényével és tervével összhangban a Zeneakadémián többirányú képzést kapott: zeneszerzés tanulmányain kívül énektanár- és karvezető képzőt is végzett, és még további két évig a karmesterképzésben is részesült.

Az “Éneklő Magyarország” mozgalom ifjú karnagyaként olyan együttesek vezetője lett, mint a Magyar Néphadsereg Férfikara, Állami Férfikar, Ganz Mávag Acélhang, Vasas Központi Énekkar valamint a Csehszlovákiai Magyar Tanítók központi Énekkara. Korabeli kritikák alapján szinte mindegyik együttesét “hosszú évek nehéz munkájával” olyan szinten építette fel, hogy az “nemcsak itthon, de az egész világon párját ritkító tökélyre jutott”.

Vass Lajos jelentős szerepet vállalt a magyar ismeretterjesztésben is. Kora ifjúságától kezdve szuggesztív erejű népdaltanító és terjesztő munkát végzett a legszűkebb ifjúsági körtől (a cserkészrajtól) az 1969-70-es években a televízióban vezetett “Röpülj Páva” Országos Népdalversenyig. Ezen még a képernyő előtt ülő közönséget is sikerült megénekeltetnie.

A páva-versenyek hatására országos szinten fellendült a népdaléneklési láz, egyre-másra alakultak éneklő csoportok, ún. Páva-körök, amiknek szervezését a Kórusok Országos Tanácsa karolta fel.
Ma közel 1200 ilyen csoport létezik, mondhatni minden 3. magyarországi településen működik egyfajta éneklő népdalkör, amely ennek a televíziós vetélkedőnek, s közvetett módon Vass Lajosnak köszönheti a létét.



Az eredeti bejegyzés megtekinthető: itt.