Zsidó Ferenc előadása a Szárhegyi Írótáborban
A szárhegyi írótáborban Zsidó Ferenc a "Fiatal irodalom Erdélyben, a rendszerváltás után" című konferencia keretében előadást tartott az Előretolt Helyőrség folyóiratról.
„Fiatal irodalom Erdélyben, a rendszerváltás utáni években” címmel szervezték meg 2020. szeptember 25-26-án a XII. Gyergyószárhegyi Írótábort. Az előadók főként műhelyek, korabeli irodalmi folyóiratok mentén próbálták megragadni az 1990-es évek fiatal erdélyi irodalmának lényegét. Markó Béla és Egyed Emese vitaindító előadását követően Sántha Miriám a Szempont című folyóiratról, Tamás Dénes az Éneklő Borzról, Mărcuțiu-Rácz Dóra a Zahegyezőről, Codău Annamária az Árnyékhatárról, Demeter Zsuzsa a Serény Múmiáról, Zsidó Ferenc pedig az Előretolt Helyőrségről beszélt.
Zsidó Ferenc kiemelte előadásában, hogy az 1995-99 között megjelenő ős-Helyőrség folyóirat olyan jelenség és irodalmi kortünet volt, mely minden esetlegessége ellenére irodalomtörténeti jelentőségű. Új irányt hozott az erdélyi magyar (fiatal) irodalomban, s bár az irány helyességét sokan megkérdőjelezték, zsákutcának tartották, lényeges az, hogy valami más, új volt, ami termékeny talajt biztosított a tehetségek kibontakozásának, akik aztán az akoljellegen túl rátaláltak egyéni hangjaikra.
(Fotó: André Ferenc. Mgj.: André Ferenc tollából további tudósítás is olvasható a Helikon folyóirat online felületén: https://www.helikon.ro/illem-es-kultura-a-gyergyoszarhegyi-irotaborrol-2-resz/)