színházművészet

Hír

2025-04-05 18:04:00

Budapest

152 lépés

152 lépés Auschwitz felé – Monodráma Karácsony Gergellyel a Karinthy Színházban

152 lépés Auschwitz felé – Monodráma Karácsony Gergellyel a Karinthy Színházban

2025. április 16., szerda 14:11

Rendkívüli visszhang és feszült csend kísérte a 152 lépés Auschwitz felé című monodráma bemutatóját a Karinthy Színházban. A nézők lélegzet-visszafojtva követték végig azt az egyetlen embert a színpadon, aki egy egész nemzet bűneit idézte meg – és tette fel a legfontosabb kérdést: hogyan válik egy ötgyermekes család apából a történelem egyik legsötétebb alakja?

Az előadás Rudolf Franz Ferdinand Höß, az auschwitzi koncentrációs tábor parancsnokának torokszorító élet történetét dolgozza fel – nem a mentség, hanem a megértés szándékával. A cél nem más, mint újra és újra emlékeztetni arra, mi történhet, ha elhallgatunk, ha nem kérdezünk, ha nem tanulunk a múltból.

A rendkívül intenzív, gondolatébresztő monodrámát Karácsony Gergely játssza, akinek megrázó erejű alakítása a premier estjén nagy hatással volt a közönségre. Az előadást Nagy Márk rendezte, aki egyben az előadás társszerzője is. A szövegkönyvet közösen írták, alapos történelmi kutatásokra és korabeli dokumentumokra támaszkodva.

A látványért Virág Vivien felelt, a plakáton megjelenő képeket Huszár Gábor készítette.

Karácsony Gergely nevét eddig is jól ismerhette a színházi szakma – több rangos díj birtokosa, köztük a Kaleidoszkóp-díj, valamint a VersFesztivál különdíja. A „152 lépés Auschwitz felé” azonban még magasabb szintre emeli művészetét: nemcsak színészként, de társszerzőként is új arcát mutatja meg.

A monodráma a Győri Nemzeti Színházban is nagy sikert aratott, de most végre Budapesten is bemutatkozott, a Karinthy Színházban – egy olyan térben, ahol a néző és színész közötti közelség még erősebbé teszi az előadás drámai erejét.

Olt Tamás, a Karinthy Színház igazgatója így fogalmazott:

„A 152 lépés Auschwitz felé című előadás olyan fájdalmas és fontos kérdéseket tesz fel, amelyeket semmilyen társadalom nem kerülhet meg. Hisszük, hogy a színház nem csak szórakoztat, hanem tanít is – néha kegyetlen őszinteséggel. Ez az előadás pontosan ezt teszi: figyelmeztet, emlékeztet és elgondolkodtat.”

Az alkotók célja nem a provokáció, hanem az emlékezés, a kollektív lelkiismeret megszólítása. Az előadás elhangzik majd iskolai csoportok előtt is, és kísérő programokkal, beszélgetésekkel segítik a feldolgozást.

Az előadás jól egészíti ki  a Karinthy Színház eddigi sokszínűségét és társadalmi felelősségvállalását!

Az előadás fotóit Forgács Bea készítette.

Jegyvásárlásra a Karinthy Színház weboldalán, valamint jegypénztárában biztosítunk lehetőséget.