Hír

2020-04-16 13:29:00

Budapest

„A háború kísértete mellém szegődött…” – A fogságtól az emlékiratig. Adalékok Kuncz Aladár Fekete kolostor című művének keletkezéstörténetéhez című tanulmány megjelenése

Korrektúrázás után nyomdába került az Üdvözlet a győzőnek" című kötet, amely az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet interdiszciplináris konferenciája 1918 mikrotörténetéről elnevezésű konferenciájának előadásait tartalmazza.

Részlet a tanulmányból:

A Felköszöntő az igazi Én-re című, 1926 végén megjelent szövegnek nemrégiben előkerült egy még korábbra, egyenesen a háborús internáltság idejére, valószínűleg már Île d’Yeu-be – 1916 második felére, végére – datálható változata, előképe. (A Fekete kolostor ismert előzményeinek száma ezzel egyelőre hétre emelkedett.) Ugyanaz a címe, mint az 1926-os szövegé: Felköszöntő az igazi Énre. Egy regény egy fejezetéről, töredékéről van szó.

A gépirat körülbelül A4-es mérető lapokra, francia ékezetes írógéppel, sűrűn gépelt hat oldalnyi szöveg. Elején a címe: Felköszöntő az igazi Énre. A lap tetején szerepel még egy megjegyzés: „az Elvarázsolt város, elvarázsolt ember c. regényből”.[1] Utóbbi a Felleg a város felett című regény első változatának 1916-os munkacíme lehet. Ez Kuncz egyetlen regénye, melynek első része szerzője életében csupán folytatásokban jelent meg az Erdélyi Helikon 1929-es 1930-as számaiban.

Emellett szólnak a következő megfontolások: Tamás nevű hős a főszereplője a fejezetnek. Szentgyörgyi/Pór Tamás a Felleg a város felett főszereplője. Szerepel ebben a változatban egy bizonyos Sándor. Nos, Sándor a Felleg… első változatában is Tamás barátja, együtt nyaralnak Bretagne-ban. Kosztolánczy Tibor és Nemeskéri Erika publikált egy, a Laczkó-hagyatékból előkerült Kuncz-levelet: ebben Kuncz azt írja, hogy küld Laczkó Gézának egy gépelt fejezetet egy regényből, annak második része végéről.[2] Mint 2016-ban kifejtettem, a Felleg… töredékesen előkerült első változatának kézirata a franciaországi internáltság idején készült.[3] (Nem közömbös a Felleg – illetve korai munkacímén az Elvarázsolt város, elvarázsolt ember datálása szempontjából, hogy a Fekete kolostor narrátora 1915 elejére említi, hogy regény írásába fogott.)

1916, 1926, illetve 1929-31: Kuncz mindhárom időszakban elővette tehát a Felköszöntő az igazi Én-re történetét. Egyelőre nincs a birtokunkban több olyan részlete a Fekete kolostornak, ami ennyi, egymásnak pontosan megfeleltethető változatban a rendelkezésünkre állna.

 

[1] Jancsó-hagyaték, Uo.

[2] Kosztolánczy Tibor, Nemeskéri Erika, Egy márványdarab, Kortárs, 2016/7–8., 108–115.

[3] Juhász Andrea, Regény az internáltságból. A Felleg a város felett keletkezése, szövegváltozatai, kompozíciója = E nagy tivornyán, i. m., 195–203.