A Pécsi Székesegyház Palestrina Kórusának története és repertoárja 1988-tól napjainkig (tanulmány)
A Palestrina Kórus 35 évi munkáját, egyben Jobbágy Valér egyházkarnagyi pályafutását és eredményeit bemutató írás a Parlando zenepedagógia folyóirat 2023/2. számában jelent meg.
A történeti áttekintés megírása nehéz feladat elé állította az objektivitásra törekvő szerzőt, hiszen az elmúlt három és fél évtized nehézségeinek, kedvezőtlen körülményeinek elhallgatása éppúgy aláásta volna a dolgozat hitelességét, mint e körülmények túlhangsúlyozása. Kovács Szilárd Ferenc székesegyházi orgonista, egyetemi mesteroktató lektorként a szakmai segítségen túl e téren is hasznos észrevételeket tett, így talán sikerült megtalálni az aurora mediocritast.
A megmaradás, az évi 50-60 székesegyházi zenei szolgálat, a bővülő repertoár és a sok szép zenei élmény mellett a három és fél évtizedben talán a legnagyobb eredmény a liturgikus tökéletességet megcélzó fordulat, amelynek nyomán a kórus 2012 adventjétől kiemelt figyelmet fordít arra, hogy az adott napi proprium szövegeit énekelje, ezáltal tíz év alatt nagy jártasságot szerzett a gregorián énekek interpretálásában is.
A repertoárelemzés külön fejezetben tesz megállapításokat az 1988-2022 között énekelt misekompozíciókról, motettákról, falsobordone zsoltárokról és gregorián énekekről. A Kórusnapló elemzése során 36 szerző 100 különböző polifón miséje, 6 gregorián mise, 3 szerző 4 népmiséje, 72 szerző 309 motettája, 8 szerző 17 zsoltár-feldolgozása, és 368 gregorián ének került az adatbázisba.
A tanulmány lezáró része, tulajdonképpen melléklete a tárgyalt korszakban elhangzott összes mű jegyzéke. Ez nem csupán felsorolás; a címek mellett szerepel, hogy melyik mű hány évben, összesen hányszor hangzott el, érzékeltetve ezzel a műnek a repertoárban betöltött súlyát (hiszen akadnak kompozíciók, amelyeket közel száz alkalommal énekelt a kórus, ám olyanok is, amelyeket valamilyen okból csupán egyszer). A 35 év történetét a szerző három kisebb korszakra bontotta. Ehhez igazodva az összesített adatok mellett megjelennek e három kisebb korszak adatai is, ezzel az olvasó számára is láthatóvá téve bizonyos trendeket, a repertoár összetételében megfigyelhető elmozdulásokat.
A tanulmány online elérhető a Parlando folyóirat weboldalán.