A ZENEAKADÉMIA MŰHELYEI
MÉNESI GERGELY ÉS A ZENEAKADÉMIA KAMARAZENEKARA Vendég a Népzene Tanszék
Vivaldi: C-dúr furulyaverseny, RV 443 (G-dúr átirat)
Közreműködik: Eredics Salamon (furulya), Szilveszter Zsolt (csembaló)
Schubert: 3. (D-dúr) szimfónia, D. 200 – 2. Allegretto
A Zeneakadémia Kamarazenekara
Schubert: Téli utazás, D. 911 – 24. Der Leiermann (A kintornás)
Beeri Benjámin (ének), Németh András (tekerőlant)
Dupuits: La dupuits – 2. Seconde partie en rondeau
Németh András (tekerőlant), Donáczi Cseperke (cselló), Szilveszter Zsolt (csembaló)
Istvánfi Balázs: Régi mars
Sebő Ferenc: Lőrincrévi pontozó II.
Takács Bori (hegedű), Szilágyi Szabolcs (brácsa), Valjer András (bőgő)
Szünet
Orbán György: Ouverture, Vasska, Valse triste, Tango („Felice”)
Derecskei András: TikTok titkok - ősbemutató
A Zeneakadémia Kamarazenekara
Mozart: 35. (D-dúr) szimfónia, K. 385 („Haffner”) – 1. Allegro con spirito
A Zeneakadémia Kamarazenekara
Eredics Áron, Eredics Salamon: Drago kolo
Eredics Salamon (furulya), Eredics Áron (tambura)
Bartók: 44 duó két hegedűre, BB 104 – 39. Szerb tánc
Mákszem Fanni, Temesvári Fanni (hegedű)
Szerb tánc szamicán
Eredics Áron (tambura)
Eredics Benjamin: Végvárak, vitézek – részlet A koppányi aga testamentuma nyomán készült zenéből (a teljes mű ősbemutatója a 2023-as Liszt Ünnepen lesz)
Sólymosi Vince (cimbalom), Horváth Bálint (brácsatambura, basszprímtambura, csellótambura), Csonka Balázs (prímtambura), Avas Bendegúz (duda), Ifj. Szerényi Béla (zurna), Szilveszter Zsolt (zongora), a Zeneakadémia Kamarazenekara
Vezényel: Ménesi Gergely
A Zeneakadémia hagyományosan magas szintű hangszeres oktatásának egyik ága, a zenekari zenészképzés kapott újabb támogatást azzal, hogy az egyetem alapképzős hallgatói kamarazenekari stúdiumokat folytatnak. A zenekari együttjáték fortélyainak elsajátítása az első félévben különböző korok vonószenekari műveinek bemutatásával, a koncertre felkészítő próbákkal valósul meg, melyhez zeneelméleti elemzésekkel és zenetörténeti előadásokkal a Zeneelméleti Tanszék tanárai is csatlakoznak. E komplex tanítási–tanulási folyamatnak a végén kerül sor az elsőéves kamarazenekar koncertjére, majd ezután – ahogy a mostani koncerten is – a felsőbb éves diákok már egy komplexebb műsorral mutathatják be tudásukat. A több zenetörténeti stílust is képviselő repertoár izgalmas kihívás és igényes szakmai feladat a muzsikusoknak, s egyben tartalmas és élményt adó program a közönségnek. A karmester a Lajtha-díjas Ménesi Gergely, aki 2013 óta vezeti az egyetem szimfonikus zenekarát. Az est vendége ezúttal az idén jubiláló Népzene Tanszék. A népzene fogalmának komplexitását pontos meghatározásának nehézsége is jelzi. A szándék, hogy egyértelmű vonallal jelöljék a zenefolklór határait, végigkíséri az egész kutatástörténetet. Azonban a valóság ennél sokkal összetettebb, számos átmeneti területtel és kölcsönhatással kell számolnunk. Talán ennek is köszönhető, hogy a népzenészek rendkívül nyitottak a zenei alkotófolyamatok során. Az októberi jubileumi koncert után a hallgatók és a tanárok most a tanszék újabb arcát mutatják be, bevonva a kamarazenekar tagjait is. Hogyan szól egy Vivaldi-concerto, ha népi furulyás a szólista? Állhat-e egy barokk kamarazenekar élén tekerőlantos? Rekonstruálható-e a 18. századi közzenélés gyakorlata népzenészekkel és klasszikus zenészekkel? Életre kelthetők-e a régi kéziratok népzenei stílusismerettel? Milyen zenét ír ma egy gyakorló népzenész? Ezekre az izgalmas kérdések¬re is keressük a választ a koncerten.
RENDEZŐ:
Zeneakadémia Koncertközpont
JEGYÁR:
Díjtalan belépő igényelhető a Zeneakadémia honlapján és a jegypénztárában, legkorábban a koncert előtt egy hónappal.