művészetelmélet

Hír

2025-06-26 13:00:00

Szent László Ház, Budapest

Az alkotás jövője – publikáció és előadás

Az alkotás jövőjéről szóló esszé jelent meg az Ars Naturae folyóirat különszámában.

Az Ars Naturae folyóirat kezdeményezése részeként látott napvilágot „Az alkotás jövője” című esszé, amely a műalkotás és a teremtés analógiája felől közelít a kortárs gondolkodás művészetben is tükröződő metafizikai útvesztéséhez. A gondolatmenet kiindulópontja, hogy „az alkotás válsága a művészet mediális természetéből adódóan sosem lehet elszigetelt tény”, tehát a művészettel kapcsolatos problémafelvetéseket sem szabad szigorúan a művészetre szorítkozva vizsgálni.

A formák elvesztése a legszorosabb értelemben szellemi probléma – így szól esszé központi állítása. A formátlanságért nem azokat a tüneteket kell okolni, amelyek a művészet területén jelennek meg, mert a formátlanság nem pusztán a tárgyi kultúra és a művészet torzulásaira utal, hanem elsősorban a lélek formátlanságát és ürességét jelenti. A valódi kérdés ennek tükrében az, hogy mi okozza azt a lelki formátlanságot, amely gyakran a művészet területén is visszaköszön. E kérdés megválaszolásához az esszé többek között Max Picard és Hans Sedlmayr elemzéseit hívja segítségül.

Az Ars Naturae folyóirat különszámát 2025. június 26-án konferencia keretében mutatták be, amelyen a műalkotásról illetve a tágabb értelemben vett alkotó életről szóló előadások hangoztak el. A nagy érdeklődés mellett megtartott lapszámbemutató rendezvényen Az alkotás jövőjéről is szó esett. Ez alkalommal az írás tárgyi kultúrát érintő vonatkozásai kerültek előtérbe.