Esemény
2020-03-18 18:00:00
ELTE BTK kampusz, Doktori Kiválósági Központ, (Ifjúsági épület, III. 1.)
Csadi Zoltán két előadásos kurzusa a Pesti Bölcsész Akadémián - Hegedűs Tibor élete és munkássága
Az ELTE BTK nyilvános előadás-sorozata nyitott egyetemként működik. Célközönsége nem csak szakmabeli, a karon kívülről vagy az egyetem más tudományterületeiről is várható közönség a középiskolástól a nyugdíjas korosztályig. Márciusban két alkalommal Csadi Zoltán MMA ösztöndíjas tart előadást.
A Pesti Bölcsész Akadémia legfontosabb célja, hogy közérthető módon felhívja a figyelmet arra, hogy miben rejlik a humán tudományok öröme, vagyis bemutassa a szélesebb közönség számára is vonzó témákat, kutatásokat.
Csadi Zoltán az MMA 2018-2021 évekre szóló Művészeti Ösztöndíj Programjának tagja két előadásban ismerteti programját és számol be legújabb kutatási eredményeiről.
Az 1. előadás címe és témája
Ki volt Hegedűs Tibor?
Az előadásból megismerjük Hegedűs izgalmas és nehézségekkel terhelt életét. A hagyatékában őrzött dokumentumok alapján rekonstruálom egy elfeledett színházi polihisztor szakmai tevékenységét.
Hegedűs Tibor (1898-1984) a Belvárosi Színházban indult, mint színész, aztán megmaradt rendezőnek, színházban, rádióban, alkalmanként filmben. Élete és pályafutása legtermékenyebb korszakát a Vígszínházban töltötte. Rendezőként került oda, igazgatóként távozott. A legvadabb nyilas időkben sem engedett a fasizmus ideológiájának, sem műsorpolitikájában, sem az ártatlanok üldözésében. Mégis az igazolási perét követően – függetlenül attól, hogy tisztázta magát a vádak alól – karrierje derékba tört. Életműve feledésbe merült, munkássága ismeretlen, a színházesztétikai alapelveinek értelmezése a mai napig nem történt meg. Előadás-sorozatom keretében – színház- és kultúrtörténeti kontextusba ágyazva – mutatom be Hegedűs Tibor pályafutását és három rendezésének középpontba állításával, a különböző képi és írásos források összevetésével műelemzést folytatok
A 2. előadás címe és témája
Hegedűs Tibor rendezései - Feketszárú cseresznye, Bakaruhában, Sirály
A Vígszínház Hegedűs rendezésében mutatja mindhárom darabot.
Feketeszárú cseresznye: Trianon tematikájú dráma Hunyady tollából, Hegedűs rendezésében, 1929-ben a Vigszínházban. A színházban nem várt siker a bemutató. Mi lehet a titka? Dráma és előadáselemzés.
Bakaruhában: Saját, rövid novellájából Hunyady Sándor drámát ír majd a drámából 1956-ban film készül. A vígszinházi bemutatót Hegedűs Tibor rendezi, a filmet, 1956-ban Fehér Imre forgatja, Bara Margit és Darvas Iván főszereplésével. A Bakaruhában novellaként, drámaként, színházban, filmen.
Sirály – Hegedűs visszatérése a Vígszínházba, 1956-ban. Évekig tartó mellőzöttség után térhet vissza egykori sikereinek színhelyére Hegedűs. Előadása fontos állomás lesz a magyarországi Csehov játszás recepciójában.