népművészet

Esemény

2021-02-01 10:00:00

Pesti Vigadó

Előadást tartok a Magyar Néptánc Évtizedei című online konferencián

"Timár Sándor tevékenysége az Állami Balett Intézetben és az Állami Népi Együttes élén" címmel előadást tartok a Magyar Néptánc Évtizedei című online konferencián. A 2021.02.01-én 10 órakor kezdődő konferenciát közvetíti az MMA MMKI YouTube csatornája.

Kapcsolódó személyek:

TIMÁR SÁNDOR TEVÉKENYSÉGE AZ ÁLLAMI BALETT INTÉZETBEN ÉS AZ ÁLLAMI NÉPI EGYÜTTES ÉLÉN

Pedagógiai és művészeti megújulás az újfolklorizmus jegyében



A hivatásos néptáncos képzés 1971-ben indult az Állami Balett Intézetben Rábai Miklós, az Állami Népi Együttes akkori művészeti vezetője kezdeményezésére. Az első évfolyam vezetésére Timár Sándort és Györgyfalvay Katalint kérték fel. Timár Sándor erre az időszakra már jórészt kialakította pedagógiai módszerét saját műhelyében, a Bartók Béla Táncegyüttesben, így már az első évfolyam növendékei is a Timár-módszer szerint, tájegységekre részletesen lebontva, anyanyelvként, egy teljesen új szemszögből ismerhették meg általa a néptáncot. A mai néptáncművészet számos jeles képviselője került ki ebből a legendás osztályból. A sikeres munka folytatódott, később Timár Sándor lett a főiskolává szerveződő intézmény néptánc tanszékének vezetője, beindult a felsőfokú néptánc pedagógus képzés is. Timár Sándor ma is a Magyar Táncművészeti Egyetem címzetes egyetemi tanára.

Az 1970-es évek néptánc művészete az amatőr együttesekben forrongott és újult meg, amatőr együttesek élén vált ismertté egy új koreográfus generáció, köztük Timár Sándor. Timár pedagógiai módszere, koreográfiai stílusa az egész országban és külföldön is lelkes követőkre talált. A hivatásos együttesek ezzel szemben még hordozták az 1950-es évekből örökölt struktúrákat és művészi koncepciót. Pozsgay Imre művelődési miniszter 1981-ben úgy döntött, hogy az Állami Népi Együttes arculatát a Timár Sándor nevével fémjelzett és a Bartók Béla Táncegyüttesben sikerre vitt újfolklorista modell szerint kell átalakítani, így Timárt nevezte ki az Állami Népi Együttes művészeti vezetőjének. A bő másfél évtizedes Timár-korszak alatt az együttes teljesen átalakult. Számtalan hazai és külföldi siker bizonyította, hogy Timár Sándor művészi elképzelései a professzionális körülmények között még inkább kibontakoznak. Az Állami Népi Együttes új repertoárjának kialakításában korábbi jelentős műveit is felhasználta, de az együttes élén eltöltött évek alatt koreografálta életművének talán legjelentősebb alkotásait.