Hír

2021-10-14 11:00:00

Nemzetstratégiai Kutatóintézet

Hasonmás válogatás az egyik legszebb 15. századi magyar kódexből - könyvbemutató

Az egyik legfontosabb középkori kódexünk, Kálmáncsehi Domonkos fehérvári prépost papi imakönyve és misekönyve, amelynek segítségével bizonyíthatóvá vált, hogy Mátyás alatt Budán valóban működött egy könyvkészítő műhely, és amelyet ma New York-ban őriznek, hasonmás formájában visszatért.

A Nemzetstratégiai Kutatóintézetben 2021. október 14-én sajtótájékoztató keretében mutatták be Kálmáncsehi Domonkos ma New York-ban őrzött úti kódexének, egy breviáriummal egybekötött misekönyvnek (The Morgan Library & Museum, MS G 7) facsimile-válogatását, amelyet az intézmény az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus tiszteletére adott ki a Schöck ArtPrint Kft. közreműködésével. A pompás kiállítású kiadvány a kódex legszebb, gazdagon aranyozott, díszített oldalait teszi közzé eredeti méretben.  

A facsimile-válogatáshoz tanulmánykötet is készül, amelynek szerzői közül ketten, Lauf Judit és Zsupán Edina az Országos Széchényi Könyvtár tudományos munkatársai (MTA-OSZK Res libraria Hungariae Kutatócsoport ELKH, Fragmenta Codicum Műhely). Lauf Judit a kódex kodikológiai és liturgiatörténeti sajátosságait vizsgálja, Zsupán Edina a díszítés és a budai királyi könyvkészítő műhely viszonyát tárja fel - egyben ő a tanulmánykötet szerkesztője is -, míg a harmadik szerző, Mikó Árpád művészettörténész, az ELKH BTKI Művészettörténeti Intézetének igazgatója Kálmáncsehi Domonkos pályáját, építkezéseit foglalja össze új adatok fényében, valamint ikonográfiailag elemzi a díszítést.  

Az ünnepi sajtótájékoztató nagy sikerű szakmai előadását Zsupán Edina tartotta: összegezte a tanulmánykötetben publikálásra kerülő kutatási eredményeket, egyben pedig látványosan bemutatta a díszítés keletkezésének összetett folyamatát, azt a sok-sok forrást – köztük metszeteket is –, amelyekből ez a Budán működő könyvfestő megkomponálta az illuminációt. 

Középkori könyvemlék ma: megjelent a Kálmáncsehi-breviárium és misszále hasonmás kiadása – Életünk – Az európai magyar katolikusok lapja (eletunk.net)