Helyszínkeresés a Romvári emlékkiállításhoz
A pécsi eklektika és a Romvári hagyaték találkozása? Romvári József szülővárosában Pécsett, egy terepszemle keretében ismerkedtünk a város egyik csodaszép építészeti és történeti lenyomatával
Romvári Jánossal a szakmi hagyaték örökösével néhány hete együtt jártuk be a Mária utcában álló magányos, és jobb sorsra érdemes egykori páratlan szépségű, mára kissé megkopott ekletikus stílusban épült palotát. A Pécsi Jótékony Nőegylet palotája, - amely az elmúlt évtizedekben a városban leginkább bábszínházként volt ismert - 1905-ben épült. Tervezője és egyben a kivitelezője is Pilch Andor pécsi építész volt. A díszes épület akkoriban közadakozásból és nagy részben Littke József a pécsi pezsgőgyáros adományából épülhetett fel.
A helyi fenntartó segítségével a pincétől egészen a padlásig vizsgáltuk, miként lehetne itt a későbbiekben megvalósítani egy szcenikai múzeumot? Mert hiszen a Romvári kutatómunka nem titkolt célja, a későbbiekben a teljes feldolgozott szakmai hagyaték repertoárjának nyilvános bemutatása. Ehhez pedig egyértelműen olyan helyszín szükséges, amely egyszerre tud majd kellő teret és ideális kiállítási funkciókat biztosítani, a különböző méretű és nagyságú díszletrajzoknak, festményeknek. Az épület jelenlegi állapota és állaga sajnos meglehetősen lehangoló. Ugyanakkor hisszük, hogy közös összefogással és akarattal talán létrehozható itt, egy olyan kiállítás, ahol nemcsak a közönség, hanem a filmes szakma is méltóképpen tud majd megemlékezni Romvári József munkásságáról. Reméljük, hogy a közeljövőben erről is tudunk majd érdemben egyeztetni a város vezetőivel.