Kálmáncsehi Domonkos breviáriumának és misekönyve: facsimile és tanulmánykötet - könyvbemutató előadás
A kódex a Mátyás alatti budai könyvkészítő műhely kutatásának egyik legfontosabb darabja. Az előadás a műhely és a kódex díszítésének sokrétű kapcsolatáról szólt.
Kálmáncsehi Domonkos székesfehérvári prépost az egyik legjelentősebb későközépkori bibliofil főpapunk. Könyvtárából négy, rendkívül díszes liturgikus/ájtatossági kéziratot ismerünk, amelyek mindegyike a hazai reneszánsz könyvművészet, azon belül a királyi könyvkészítő műhely kimagasló darabja.
A breviáriummal egybekötött misekönyvet napjainkban a New York-i Pierpont Morgan Library őrzi, s a távolság miatt gyakorlatilag hozzáférhetetlen volt a magyar kutatás számára. A facsimile-kiadás ezen a helyzeten próbál meg változtatni. A kiadás mellé kísérő-tanulmánykötet is készült, melynek dolgozatai a magya későközépkori művelődés kontextusában helyezik el a kódexet, és számos új eredményt mutatnak fel mind tartalmával, mind díszítésével kapcsolatban.
A kötetbemutató előadáson Mikó Árpád művészettörténészt, a kötet egyik társszerzőjét követően a New York-i kódex díszítésének és a budai királyi könyvkészítő műhelynek kapcsolatát mutattam be, ugyanis a szóban forgó kódex a budai műhely kutatásának egyik kulcsdarabja.
A kísérőkötet bibliográfiai adatai:
Kálmáncsehi Domonkos breviáriuma és misekönyve (Kálmáncsehi-Liechtenstein-kódex, New York, The Morgan Library & Museum, MS G 7): Tanulmányok a facsimile-válogatáshoz / The Breviary and Missal of Domonkos Kálmáncsehi (Kálmáncsehi-Liechtenstein-Codex, New York, The Morgan Library & Museum, MS G 7): Studies to the Facsimile Selection), szerk. Zsupán Edina, Bp., Nemzetstratégiai Kutatóintézet, 2022.
A nyomdai előkészítést a Schöck Gyula és a Schöck ArtPrint Kft. végezte.