Hír

2020-09-21 12:58:00

Zsámbék

Keresztelő Szent János Iskolaközpont kialakítása a zsámbéki Zichy Kastélyban

Megnyitott jelentések: Keresztelő Szent János Iskolaközpont kialakítása a zsámbéki Zichy Kastélyban címmel jelent meg kritika a kortárs iskolaépítészet tematikában, amely a Kovács Zoltán építész vezetésével létrejött iskolaközpontot mutatja be.

Kovács Zoltán építész vezetésével, Golda Jánso mentorálása mellett egy olyan iskolaközpont valósult meg, amely újabb példa arra, hogy miként válhat kortárs helyszínné örökségi épület. 

Mi az értelmezés megfelelő kontextusa egy több száz éve alakuló-pusztuló-újraépülő épületnek? Egy frissen kialakított iskolának, amelynek tervezői a múlt adottságain túl a jelenről és a jövőről kell gondolkodjanak? A jövőről hiszen a ma iskolába induló gyerekek megélhetik a XXII. századot: ebből a szempontból lényegi kérdés, hogy az örökségi környezet és mostani használat összeillesztése során hogyan gondolkodott Kovács Zoltán vezetőtervező és munkatársai. A zsámbéki vár, más néven Zichy-kastély kiemelt fontosságú helyszín: egyrészt helye már messziről látható, tekintélyes méretű épület ez, amelynek a helye az évszázadok alatt rögzült a tájban, azaz 1929-ben Kalin Ferenc által emeletráépítéssel kialakított iskola képe rögzült. A völgyből szemlélve a kastély mintha nem is változott volna: a főhomlokzat mögött lévő, majdnem teljesen bezáruló keret, a három most átalakított szárny a hajdani, déli főbejárat irányából rejtve marad. Ez az örökségi helyzet nagy kötöttség is egyeben – az épületegyüttes jelentős változáson ment át, ennek ellenére, a hely eredeti szellemiség megőrződött. Sőt... A beavatkozás láttán kirajzolódik egy olyan építészeti attitűd, amely előre eldöntött tézisek helyett az egyedi helyzetek, a nagyon is különböző értékek és érdekek közötti helyes és rendszer-elvű mérlegelése felől közelíti meg a beavatkozók munkáját.

A kritika az Építészfórum felületén jelent meg.