Kortárs szobrok az Agórán
Szabadtéri kortárs művészeti kiállítás nyílt fémszobrokból október 2-án az Agórán. Az Iparművészet jelene és jövője című CLLD projekt keretében a vizuális művészetet igyekeztek közelebb vinni a nézőkhöz, a befogadókhoz, akik maguk is aktív részesei lehettek az alkotás folyamatának. Szobrászművészek,
https://ajkaiszo.hu/kortars-szobrok-az-agoran/
Plazmavágó, flex és hegesztő gépek zaja vonzotta a járókelőket szombaton az Agórára. Hatalmas kalodákból válogatták a vashulladékot, majd egymáshoz illesztették először csak próbaképpen a különböző darabokat az alkotók. Az arra járók hatalmas káoszt érzékelhettek a földön heverő rozsdás vasdarabok láttán, és csak a hegesztőpajzsokkal eltakart arcú résztvevőket láthatták, akik vágtak, políroztak, aztán egy-egy összeillesztett darabot egymáshoz hegesztettek.
Az Ajkai Grafikai Műhely tagjainak már a pénteki napon megkezdődött a munka, a MÉH-telepen válogatták a fémhulladékot, hogy a beolvasztásra szánt egykori használati tárgyakból, rozsdás maradékokból létrehozzanak valami újat, valami látványosat másnap.
Csabai Tibor lelkesen magyarázta a nap közben érkező látogatóknak, hogy az alkotásokban mindig valami evidenciát keresünk, valami ismerős látványt, amit hozzá tudunk kötni a meglévő tapasztalatunkhoz. Ezért hangzik el olyan gyakran az a kérdés, hogy mit ábrázol az alkotás, vagy mi inspirálta az alkotót? Megjelenhetnek gondolatok, érzelmek, vagy csak meglát valami ismerőset az alkotni vágyó az egyes darabokban, és összeilleszti. A néző pedig meglátja benne azt, amit látni szeretne.
Amíg izzottak a hegesztők, a művészet aprólékosabb folyamatiba is beleláthattak a nézelődők. A linómetszés rejtelmeibe Baranyai Ferenc grafikus avatta be az érdeklődőket, aki akarta ott helyben el is készíthette a maga munkáját, de sokakat inkább az eljárás részletei érdekeltek. Hogyan kerül fel a festék a metszett anyagra, nyomtatás után mi látszik majd a papíron?