Esemény

2020-01-28 08:00:00

Brüsszel

Lezárult a kulturális és kreatív ágazatok (CCS) finanszírozási és azok támogató környezetének fejlesztési lehetőségeit áttekintő "FLIPPING THE ODDS" (Esélyt Adni) c. konferencia

Áttekintettük a jelenlegi CCS ökoszisztémát, a meglévő EU szakpolitikákat és a nemzeti szintű intézkedéseket, valamint közös javaslatokat és iránymutatásokat fogalmaztunk meg a szektor további fejlesztésének érdekében.

A konferencia közel 250 résztvevője Európa valamennyi országából érkezett, képviselve a kulturális és kreatív ipar minden területét (döntéshozók, finanszírozók, kulturális és kreatív menedzserek, szakértők és kutatók jelentek meg.) Magyarországról az EMMI osztályvezetője Pálóczi-Horváth Viktória, az OMC munkacsoportba delegált magyar szakértő dr. Laki Balázs, valamint jómagam, az MMA művészeti ösztöndíjasa kapott meghívást.

Az első nap délelőttjén fókusz-csoportos beszélgetések, délután pedig „World café” fórumok zajlottak, amelyek a CSS-t körülvevő ökoszisztéma fejlesztésének lehetőségeit vizsgálták. Ennek legfontosabb moduljaiként az alábbiak kerültek elő:
> a kapacitásépítés
> a művészeti nevelés
> az élethosszig tartó tanulás
> a hálózatépítés és a tapasztalatcsere
> a hatások mérésének szükségessége
Egyetértés mutatkozott abban, hogy a CCS iparágak sokféleségének megértéséből kell kiindulni, hiszen ezek sajátos jellemzőkkel és igényekkel rendelkeznek. Ezután lehetséges a célcsoportok meghatározása és a támogató környezet eszközeihez való hozzáférés felmérése.

A második napon az EU ösztönző szerepének vizsgálata folyt a CSS finanszírozásában és innovációjában. Itt párhuzamos ülések, szekciók foglalkoztak az eddig elért eredmények kiértékelésével és a javaslatépítéssel az alábbi témák mentén
> Kreatív Európa garanciaeszköz és a finanszírozók kapacitásbővítése
> Szellemi tulajdon (IPR), szabadalmaztatás és digitális belső piac
> CSS és az „evidence based” szakpolitikai döntéshozatal
> Ágazatok közötti együttműködés és innováció: S+T+Arts és további kezdeményezések
> CSS lokális szinten és a regionális intelligens szakosodási stratégia
> Tudás- és Innovációs Közösségek (KIC) a CSS számára
> Nyitott koordinációs módszer (OMC) és a Tanács ajánlásai

A résztvevők véleménye szerint a CSS finanszírozását még mindig a szubvenciók biztosíthatják a leghatékonyabban – de növekszik az alternatív eszközök szerepe és elfogadottsága is. A kreatív vállalkozók és vállalkozások valamint a művészek anyagi hátterét a személyre szabott támogatási rendszerek képesek hathatósan biztosítani. A CSS finanszírozásának legnagyobb kihívásaként pedig azt jelölték meg, hogy a finanszírozók nem ismerik (eléggé) a kultúra és a kreatív ipar értékeit és innovációs potenciálját.