Hír

2020-02-19 07:40:00

Csíkszereda

"Mindig arra van Kolozsvár, amerre hazavisz a vonat"

A februári Székelyföldben Vida Gábor 2019-ben újra kiadott, Ahol az ő lelke című regényéről Demeter Zsuzsa kritikája olvasható.

Ha megnézzük az elmúlt évtized erdélyi prózatermését, mindenképp Vida regénye az, amely konkrétan a Trianon-mítosz eredetének indul a nyomába, s magát a mítoszt próbálja valamiképp – hihetetlen rezignáltsággal és kegyetlenséggel – lebontani. Vida nem bűnösöket keres, hanem tükröt tart, nem véletlen, hogy a regény elején található esszében már szembesít önmagunkkal, önfelmentő mítoszaink hiábavalóságával: „Vérrel szereztek-e maguknak országot a románok vagy ügyküdéssel? Nekik szolgáltatott volna igazságot a történelem? Már alig számít. És bár nem feladatom választ adni a kérdésre, hogy miért történhetett ez meg, pontosabban: miért hagytuk elveszni Erdélyt, a félrevezetések elkerülése végett röviden kijelentem, hogy nem volt rá szükségünk, és azért nem kapjuk vissza soha többé, mert úgysem tudnánk mihez kezdeni vele. Mi, magyarok, így, többes szám első személyben.”

Kapcsolódó fájlok