Hír

2020-10-08 00:00:00

OSZMI - Bajor Gizi Színészmúzeum

MINI-KONFERENCIA SZÉKELY GYÖRGY SZÍNHÁZTUDOMÁNYI SZABADEGYETEM

A Székely György Színháztudományi Szabadegyetemen magyarországi és határon túli magyar nyelvű doktori képzésben részt vevő, színháztudományi témákkal foglalkozó fiatal kutatók tartanak ismeretterjesztő előadásokat. A sorozat havi egy alkalommal jelentkezik, és minden érdeklődő számára nyitott.

Hegedűs Tibor (1898-1984) a Belvárosi Színházban indult, mint színész, aztán megmaradt rendezőnek, színházban, rádióban, alkalmanként filmben. Élete és pályafutása legtermékenyebb korszakát a Vígszínházban töltötte. Rendezőként került oda, igazgatóként távozott. A legvadabb nyilas időkben sem engedett a fasizmus ideológiájának, sem műsorpolitikájában, sem az ártatlanok üldözésében.

Mégis, az igazolási perét követően – függetlenül attól, hogy tisztázta magát a vádak alól – karrierje derékba tört.

Sokoldalú művészegyéniség, akinek életműve gyakorlatilag teljesen feledésbe merült, munkássága ismeretlen, színházesztétikai alapelveinek értelmezése a mai napig nem történt meg. Csadi Zoltán előadásában színház- és kultúrtörténeti áttekintés keretein belül vizsgálja és tárja fel Hegedűs Tibor életútját, szakmai tevékenységét.

Csadi Zoltán a Bartók Kamaraszínház igazgató-helyettese, a Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori Iskolájának Phd-hallgatója, az MMA ösztöndíjasa.