Nagy Gábor Kísérleti néprajz: egy Jordán Zsigmond-féle juhászmellény rekonstrukciója címmel előadást tart a Néprajzkutatók V. Makói Találkozóján
Az előadás Jordán Zsigmond szentesi magyarszabó-mester munkásságát mutatja be, az általa készített szentesi juhászmellény viselőiről, és a viseleti darabok jelenkori életéről szól. Az előadó egy rekonstrukciós folyamatot mutat be a juhászmellénnyel kapcsolatosan.
Kísérleti néprajz: egy Jordán Zsigmond-féle juhászmellény rekonstrukciója
Az első Néprajzkutatók Makói Találkozóján, 2016-ban Jordán Zsigmond (1925-1996) szentesi szabómesterről és az általa készített szentesi juhászöltönyről, juhászmellényről és a mester megrendelőiről tartottam előadást. Terepmunkám alkalmaival a dél-alföldi juhászcsaládok hagyatékában számos Jordán-féle juhászviseleti darab került elő, illetve a családi fényképarchívumokból korábbi időszakra vonatkozó felvételek a viseletdarabok használatáról. 2016-ban a szabómester házánál végeztünk leletmentést, mivel a ház eladásra – majd bontásra – került, így Börcsök Attilával és Pintér Zsófiával közösen a szabóműhely tárgyi eszközkészletét és a háromgenerációs szabócsalád papír alapú hagyatékát a Koszta József Múzeumba szállítottuk.
Előadásomban egy néprajzi kísérletet mutatok be, melyet a régészetben használatos módszer alapján, a „kísérleti régészettől” veszünk át, és egy Jordán Zsigmond-féle juhászmellény rekonstrukciós folyamatát mutatom be. A rekonstrukció alapját Vámos István juhász 1980-as években készíttetett és a felesége által kihímzett mellény adja. A kísérlet kivitelezése „team-munkában” zajlott: Börcsök Attila javaslatára felkerestük Benkőné Katona Margit kézimunka előnyomót, aki az eredeti mellény két oldalán és hátán lévő mintáról méretarányos sablont készített, ahogy Jordán Zsigmond is használt sablont ezeknek a mintáknak a felrajzolásához. A varrónő Kurucz Pálné Raffai Margit a zöld gyapjúszövetből kiszabta a mellény két első oldalát és a hátát. A darabokat elvittem Erdei Gáborné Sipos Ágnes népi iparművész hímzőhöz, aki a sablonok segítségével felvitte a mintákat, majd kihímezte azokat. Az összeállítás és bélelés után a nyargalt, „tűzött” széldíszítményeket és a gomblyukvarrást Kurucz Pálné Raffai Margit végezte.
A kísérlet eredménye egy Jordán Zsigmond-féle juhászmellény rekonstrukciója lett. A munkafolyamatokat a néprajzi fényképezés módszerével dokumentáltam és a kísérletről összeállított anyagot a József Attila Múzeum néprajzi adattárába leltároztam be. A kutató a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasa.
Néprajzkutatók V. Makói Találkozója program és online rezümékötet