Négyszáz fotó
Sosem látott fényképek Kárpáthy Zoltán munkásságáról
Januárban egy nagy doboz pantomimes felvétel került elő Kárpáthy Zoltán hagyatékából. Megtisztelő a bizalom, hogy családja rendelkezésemre bocsátotta a gyűjteményt szkennelésre, hogy digitális formában elhelyezhessem a képanyagot a Táncarchívumban, amely eddig Kárpáthyról egyetlen fotót sem őrzött.
A korábban újságcikkek és interjúk nyomán összegyűjtött információk alapján rendszereztem a fotóanyagot, az egyes megnevezésekben igyekeztem föltüntetni az előadás címét, a szereplők nevét, s ahol tudható volt, a fotóst is. Fényképek sokasága őrzi tehát mostantól Kárpáthy Zoltán szóló pályafutását, s azon túl Debureu Pantomimegyüttesének (1960-1965.), Damjanich utcai iskolájának (1965-1967.), Hársfa utcai tanodájának és Sámán Mime társulatának (1967-1970.) korszakait is.
E közel 400 darabos gyűjtemény felbecsülhetetlen értékeit keresni sem kell, néhányat mégis külön kiemelnék: az anyagból nem csupán Kárpáthy művészetéből kapunk pillanatképeket, de többek között a pályakezdő, itthon pantomimesként a leghosszabb ideig aktív Karsai Jánoséból, a kiváló operatőrré lett Szabó Gáboréból, a televíziós rendezőként ismertté vált Kárpáthy Mariannéból, a későbbi bohóc Rajnai Lászlóéból, a festőművész Maria Varga-Hansenéből vagy a fotós Brasnyó Kláráéból, akinek a gyűjtemény egy részét is köszönhetjük.
A fényképek pontos dokumentálásához újabb interjúkra lesz majd szükség; bízom benne, hogy kiegészülhet még tudásunk ezek által nevekkel, előadáscímekkel, újabb fontos történetekkel.