képzőművészet

Esemény

2025-01-31 18:00:00

Miskolci Galéria

New Function

Csoportos kiállítás az MNB gyűjteményéből

Kapcsolódó személyek:

Kiállított művészek: BATYKÓ Róbert, BULLÁS József, Andreas FOGARASI, FELSMANN István, FICZEK Ferenc, FRIDVALSZKI Márk, GÁSPÁR György, HORVÁTH LÓCZI Judit, KÓRÓDI Zsuzsanna, KUSOVSZKY Bea, MELKOVICS Tamás, NEMES Márton, SZABÓ Menyhért, Anthony VASQUEZ, VETŐ Orsolya Lia

A kiállítás kurátora Fülöp Tímea esztéta, kurátor, kritikus

A Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményéből válogató New Function című kiállítás arra a folyamatra reflektál, melynek során az új és régi ipari eljárások, eszközök, illetve anyagok beépülnek a művészetbe, kiegészítve a klasszikus hagyományokat. A váratlan funkciók felfedezése ugyanannyira bizonyítja a mérnöki gondolkodás sokoldalúságát, mint a művészi kreativitást.

A művészettörténetre mindig is hatást gyakoroltak a különböző tudományos áttörések és technológiai fejlesztések, akár korábban ismeretlen pigmentekről volt szó, akár sokszorosítási eljárásokról, vagy újabban a ready-made-ről és az újmédiáról. Jelenünk művészeti tendenciáiban is megfigyelhető az iparral való párhuzamos haladás, ám a jelenség jóval szétágazóbbá vált a fejlődés felgyorsulásának köszönhetően. A New Function című kiállítás a műtárgyba foglalt technikai lehetőségeket igyekszik rendszerezni, hogy így tegye lekövethetővé az adaptációk forrását, miközben a tervezés és gyártás vizualitásra gyakorolt hatását is láthatóvá teszi.

A kiállításban így fontos szerepet kap a fa- és fémipar, a bányászat, az üvegművesség, az ezeket kiszolgáló gépipar, illetve az építőipar. A kiválasztott művek árnyalják a gyártás asszociációs körébe tartozó sterilitást, a lézervágott elemek uniformitásától elkezdve az autófényező festékpisztolyok pontosságáig, a hangsúly ugyanis szabad felhasználásukra kerül, illetve utalnak a művészeti termelésre és az alkotásra mint munkavégzésre.

A számítástechnika fejlődésével együtt megjelenő posztdigitális irányzat arra is teret biztosít, hogy a digitális tervezésben és a nyomtatásban újra megjelenjen az emberi kéz nyoma, így egymás mellé kerülhetnek a geometrikus formák és az expresszív jegyek. A technofil gondolkodás alapjaként felfogott, felhasználóbarátra kalibrált technológiák nem önmagukban, utópisztikusan jelennek meg, hanem az emberi akarat kiterjesztéseként.

A tárlat március 16-ig látható.