Papíron és filmben
Romvári József megvalósult látványtervei
A Romvári hagyaték kutatómunkája során, folyamatosan kerültek elő azok a szebbnél szebb rajzok, festmények, melyek egy-egy klasszikus magyar filmalkotáshoz készültek. A feldolgozásra került díszlet és látványtervek közül, most bemutatunk néhány olyan kompozíciót, melyek később önálló életre keltek a filmvásznon.
Romvári első munkái közé tartozott a közismert Légy jó mindhalálig című regény filmes adaptációja. A drámai alkotást Ranódy László készítette. A külső és belső jelenetek nagyrésze Debrecenben lettek felvéve. A város komor és szürkés árnyalatát, Romvárinak mesterien sikerült előzetesen felvázolni. Ezzel párhuzamosan pedig a belső díszletek megtervezésére is nagy hangsúlyt fektetett. Ilyen volt a kollégium belső helységeinek vázlatterve. A mellékelt látványrajzon az igazgatói iroda elképzelt díszlete, valamint a filmből az a felidézett képkocka látható, amikor Nyilas Misi (Tóth László) az irodában kihallgatáson megjelenik. Nem nehéz észrevenni, hogy a valóság tökéletesen visszaadja a vázlaton elképzelteket.
Az 1966-ban bemutatott Aranysárkányt, szintén Ranódy rendezte. A Kosztolányi regényéből készült játékfilm története Sárszegen játszódik. A jelenetek belső díszletei kivétel nélkül műtermekben épültek fel, Romvári József tervei alapján. A képen az egyik ilyen megálmodott díszlet, a gimnázium vizsgaterme látható, amit Romvári előzetesen vízfestékkel valósított meg. A film idevonatkozó jelenetében jól érzékelhető a hasonlóság mértéke.
Sándor Pál klasszikus játékfilmje a Régi idők focija, 1973-ban készült. A film alaptörténetét mindenki ismeri. "Mert kell egy csapat! Kell"! - sóhajt fel Minarik Ede, a mosodás, a Csabagyöngye futballcsapatának lelke és mindenese. A 20-as évek pesti milíőjének megtervezése, Romvárinak igazi színes kihívás volt. A film külső helyszíneihez korabeli motívumokat kellett keresnie, illetve elkészítenie. Az egyik ilyen ikonikus külső helyszín, a csapat pályájának megtalálása volt. Javaslata alapján, erre leginkább a külvárosi rozsdaövezetek voltak a legalkalmasabbak. A ceruzával és tussal készített metszett rajzon, jól láthatóak az elképzelt arányok és méretek. A filmkészítői végül Kőbányán, a Jászberényi úton az egykori Téglagyár szemétégetőtelepét találták legmegfelelőbb forgatási helyszínnek, így itt épült fel a képen látható öltöző és egyéb melléképület.