Resident Art Fair
Kortárs kiállítás és vásár
https://www.facebook.com/events/713478725939535/
https://www.facebook.com/ResidentArtBudapest
A hetvenes évek végétől a kilencvenes évek elejéig tartó időszak mára történelem, bár az ekkor alkotó művészek nagyobb része ma is aktív résztvevője és alakítója a kortárs képzőművészetnek. Az életművek, irányzatok, szellemi áramlatok és az akkor készült alkotások azonban csak kevesek számára ismertek. Ezen változtatni szeretnénk.
Válogatásunk első fele, melyet – a tavalyihoz hasonlóan idén is – Collectors’ Selection-nek, azaz gyűjtői válogatásnak nevezünk, főként ebből az időszakból áll össze. Olyan, mára klasszikusnak számító művészek művei is bekerültek a válogatásba, akik ekkor még aktív alkotók, de mára sajnos már nincsenek közöttünk. Bálint Endre, Bada Dada Tibor, Fajó János, Gyarmathy Tihamér, Hencze Tamás, Hortobágyi Endre, Jakovits József, Korniss Dezső, Lossonczy Tamás, Schwierkiewicz Róbert, Szabados Árpád. Válogatásunkban néhány olyan nemzetközileg elismert művész is szerepel, akik valamilyen szálon kapcsolódnak a magyar művészethez. Hans Hartung, Wolf Vostel, Alfred Manessier, Jean Bazaine, Hermann Nitsch és Victor Vasarely. Valamint számos ma is alkotó, iskolateremtő művész-egyéniség, akik nagy hatással voltak mára szintén híressé vált festők generációira, illetve arra a korra, amelyet gyakran az új festőiség, a posztmodern, vagy az eklektika korának neveznek. Ide tartozik: Bak Imre, Baranyai András, Bukta Imre, Deim Pál, Drozdik Orshi, feLugossy László, Fehér László, Halász Károly, Károlyi Zsigmond, Kelemen Károly, Keserü Ilona, Kocsis Imre, Konok Tamás, Kopasz Tamás, Mazzag István, Nádler István, Pinczehelyi Sándor, Sóskúti Tibor, Szirtes János, Ujj Zsuzsi, vagy Wahorn András.
Hiszünk abban, hogy a művészet mindenkié, így abban is, hogy ezeknek a már-már klasszikus művészeknek is vannak olyan műveik, amelyek elérhetőek egy alkalmi vásárló, vagy egy kezdő gyűjtő számára is. Ezekkel a képekkel együtt élni nem csak felemelő érzés, hanem büszkeség és kiváltság is egyben, hiszen nem csak a történelem egy szeletének válhatunk részeseivé általuk, hanem – akaratlanul – meg is valósítjuk azt az álmot, amiről ők a hetvenes-nyolcvanas években ábrándoztak; egy új képi nyelv, egy új formavilág széles körben való elterjesztését és közkinccsé tételét. Hiszen a sokszorosított grafika (szitanyomat, ofszetnyomat, fotókollázs, litográfia) célja éppen ez volt: olyan, nagy példányszámú egyedi alkotás létrehozása, amely elegendő munícióval szolgál egy szélesebb piac ellátására is.
• • •
Resident Art Fair – kortárs butik
A katalógus második, Young n’ Fresh részében az elmúlt néhány évben készült alkotások kaptak helyet, melyek ezer szálon kötődnek a jelen társadalmi vagy individuális kérdéseihez, valamint a vizuális művészetekben végbement változásokhoz, ugyanakkor sokuk a fent említett mesterek művészetével is közvetlen kapcsolatban áll. Számos művész idén szerepel először a kiállításon, de sokan rendszeres visszatérői seregszemléinknek.
Az ismert művészeink közül Barát Áron lazúros makro-gesztusokkal, Bánki Ákos informel etűdökkel, Bernát András minimalista színtektonikákkal, drMáriás groteszk hommage-okkal, Fehér László elidegenített minimalista emlékeivel, Goldson Marcus groteszk pesti életképekkel, Horváth Lóczi Judit talált tárgyba aplikált geometrikus szekvenciáival, Kondor Attila időtlen architektúrákkal, Lenkey-Tóth Péter absztrahált emlék-festményekkel, Mészáros László barokkos fotókkal, Nagy Zsófia érzéki geometriával, Osnowski Stefan monumentális fametszetekkel, Szenteleki Gábor formázott otthon-metaforákkal, Wolsky András véletlen-geometrikus etűdjeivel, Verebics Ágnes bizarr pszeudo-portréival, Ronga Eszter homogén terekben mozgó stilizált staffázsfigurákkal, Simon-Mazula Tibor érzéki életképeivel, Szász Sándor szürrelista fotókollázsokkal, Szöllősi Géza műgyantába fagyasztott kitin transzformerekkel vesz részt a butik-kiállításon.
Feltörekvő alkotóink közül Ács Alíz női portré-csendéletekkel, Florek Juraj indusztriális tájfestményekkel, Getto József vonalburjánzásból születő kontemplációkkal, Kaszás Konrád pszichedelikus gesztusokkal, Szabó Kristóf KristofLAB absztrahált városi kompozíciókkal, Szax Olivér heterogén síkidomokból építkező csendéleteivel, Szőke Gáspár random réteg-geometriákkal, Szlávik Barbara érzékeny geometrikus faktúrákkal, Tóth Anna Eszter műgyantába merevített ruharedőkkel.
A rendkívüli helyzetre való tekintettel rendkívüli meglepetéssel készülünk: limitált példányszámú művészi szájmaszkokkal, melyek nem csak egyedi darabok, de lenyomatai is egy rendkívül furcsa időszaknak, amelyre remélhetőleg rövid idő múlva már csak a múlt egy darabjaként fogunk emlékezni.
Legyetek részesei a kor művészetének: böngésszétek, válogassátok és ajánljátok másoknak ezt az izgalmas és a maga nemében páratlan katalógust, ahol a kortárs művészet két végpontja találkozik. Legyetek részesei egy rendkívül izgalmas játéknak, amit úgy hívnak: műgyűjtés!
És ne feledjétek, ami ma kortárs, az holnap klasszikus...