Hír

2020-06-27 16:18:00

Komló - Pécs

Térerő - elmaradt idén, lesz-e folytatás?

Acélszobrászati szimpózium Komlón - Amikor a művészet és az ipari infrastruktúra találkozhat: új lehetőség szobrászok számára a Lakics Gépgyártó Kft. támogatásával.

Pályázati témám egyik alappillére - az egykori villányi kőszobrász-szimpózium - mellett szeretnék bemutatni több olyan friss, művésztelepi kezdeményezért, amelyek elsősorban a monumentális szobrászatnak adnak teret és valóban "szimpóziumként" járulnak hozzá a fiatal művész-hallgatók és a nemzetközi szakma alkotásokat teremtő kommunikációjához, az ipari infrastruktúra támogatásával. Hiánypótló lehetőségeket teremt egy-egy ilyen kezdeményezés a nagy léptekű teret és nehezen mozdítható anyagokat, a fizikai munka miatt olykor közös munkát igánylő monumentális szobrászat számára. Ráadásul e műfajt a köztéri szobrokon kívül nem népszerűsíti és láttatja sem galéria, sem múzeum. Ilyen módon egy-egy hasonló bátor egymásratálása szakmának és támogatónak létrehozhat értékes gyűjteményeket, szoborparkokat az utókor számára.

A bonyolult acélszerkezeteket - pl. turbinákat, szélgenerátorokat - gyártó Lakics Gépgyártó Kft., a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának Szobrászat Tanszéke, valamint a Kreatív Ipari Klaszter együttműködésének köszönhetően 2016-ban rendezték meg az első LAKICS Acélszobrászati Workshopot, amelynek sikerére épülve a következő években TÉRERŐ Acélszobrászati Szimpóziummá "nőtte ki magát". A támogatást biztosító Lakics Acélszobrász Kft.-t Lakics Péter, az alkotó munka iránt elkötelezett cégtulajdonos alapította 2017-ben.

A 21. századi professzionális ipari környezet, a robosztus alkatrészek megmunkálására alkalmas gépek, technológiák használatának lehetősége, illetve a gyári szakemberekkel történő együttműködés inspiratív kihívás elé állítj a művészeket és kimozdítja őket a kisebb léptékű műtermi közegből. Itt valóban tér nyílik a nagy formai összefüggésekre, az új technikai megoldásokkal való kísérletezésre - kötöttségek nélkül - s ez mindenképpen a művésztelepi munka lényege, amire a kötött tervű köztéri megrendelésekkor nincs általában lehetőség.

A program célja az is, hogy egyetemi szobrászhallgatók, doktoranduszok együtt dolgozhassanak tapasztalt szobrászokkal, szakemberekkel, ezzel megvalósítva az egyetemi oktatás nyári műhelygyakorlatát, ahol a szobrász hallgatók megismerhetik a művésztelepi munka jelentőségét. Külföldi szobrászok, határon túli magyar, illetve hazai alkotóművészek egyaránt részt vesznek a programban, igy a különböző generációk egymásra hatása is fontos szerepet kap egy kéthetes műhelymunka során.

2016-ban a pécsi Art&Med Nádor Galériában, 2017-ben a Zsolnay Negyed közterén és a PTE MK DLA kiállítóterében kerültek bemutatásra az elkészült munkák, majd  2019-ben a Pécsi Galériában állítottak ki egy válogatást. Remélhető és örvendetes, hogy a járványhelyzet után újult erővel rendezik meg nyaranta a TÉRERŐ Acélszobrászati Szimpóziumot, ahol egyre több tehetséges fiatal és elismert szobrász kamatoztathatja tudását és így egy nemzetközi párbeszédben is bővelkedő, keresett szakmai fórummá válhat. A szimpóziumon készült munkák megtekinthetőek az alábbi linken:

https://www.facebook.com/pg/tereroworkshop/photos/